Jaka mąka do ciasta drożdżowego? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ciasto drożdżowe kojarzy się zwykle z pysznymi drożdżówkami. Jakie jest idealne? Lekkie, puszyste, o złotej, wypieczonej skórce, nie za suche, pięknie pachnące. By otrzymać właśnie takie zwykle potrzeba odrobiny wprawy i odpowiednich składników, najlepiej dobrej jakości.
Jaka mąka do ciasta drożdżowego? Do przygotowania ciasta drożdżowego najlepiej sprawdzi się mąka pszenna tortowa lub krupczatka, która oznaczona jest jako typ 400, 450 lub 500. Najlepsza jest mąka pszenna luksusowa typ 550. Ważne jednak, aby były one bogate w białko. Mąka pszenna zawiera gluten, który odpowiada za powstanie pulchnego ciasta. Nie sprawdzi się raczej mąka o wyższym typie. Im wyższy typ, tym więcej czasu będzie potrzebowało ciasto z niej wyrobione do wyrośnięcia.
To jaki typ mąki użyjemy do pieczenia, ma ogromne znaczenie. Mąka wpływa bowiem na strukturę, czy pulchność ciasta. Do ciasta drożdżowego dobra jest mąka pszenna. To opcja, która zawiera sporo białka - glutenu, a przy okazji ma neutralny smak. Mąka luksusowa będzie najlepsza, jeśli zależy nam na wypiekach bardzo delikatnych i puszystych. A jakie inne składniki są potrzebne do pieczenia ciasta drożdżowego? Oprócz mąki niezwykle ważne są również same drożdże. Możesz skorzystać ze świeżych drożdży lub tych instant. Pamiętaj, że w przypadku tych drugich zwykle nie potrzeba dodawać dużych ilości do ciasta. Świeże drożdże natomiast muszą przebywać w lodówce. Nie należy używać drożdży, których data do spożycia nie jest już aktualna. Inaczej ciasto nie wyjdzie. W większości ciast drożdżowych sięga się również po mleko. To właśnie w nim rozpuszcza się drożdże. Powinno być podgrzane przed obróbką. Pamiętaj, że nie może ono być zbyt gorące, gdyż wtedy drożdże przestaną być aktywne. A to z kolei sprawi, że ciasto przestanie rosnąć. Oprócz tych składników równie istotny jest dodatek cukru. Stanowi on pożywkę dla drożdży. Bez tego dodatku ciasto nie będzie rosnąć.
Jaka mąka, do jakiego ciasta nadaje się najlepiej? Oto najczęściej używane rodzaje mąki i wypieki, do których najlepiej się nadają:
- mąka 450 - najlepiej sprawdzi się do biszkoptu,
- mąka 500 - ciasta drożdżowe, francuskie, półfrancuskie, półkruche, kruche
- mąka 550 - ciasta drożdżowe i pączki,
- mąka 650 - miodowniki, pierniki.
Aby odpowiednie ciasto dobrze wyrosło, było pulchne lub kruche, potrzebny jest konkretny rodzaj mąki. Warto pamiętać, że nie trzeba jednak sięgać zawsze po ten sam rodzaj mąki. Możesz też łączyć mąki. Im bielsza jest mąka, tym bardziej delikatne są wypieki, ale jednocześnie mniej w nich składników mineralnych i błonnika.
Typ mąki określa zawartość popiołu, czyli substancji wzbogacających. Im wyższy typ mąki, tym więcej znajdziemy w mące tzw. okrywy owocowo-nasiennej ziarna. Czyli jest ona bardziej bogata w różne substancje i witaminy. Typ mąki wpływa na ostateczny smak ciasta, dodatki odgrywają rolę drugorzędną. Do ciasta drożdżowego zwykle używa się tej o najniższym możliwym typie. Najlepsza do ciasta jest ta o typie 450. To sprawdzona opcja, która nie wpływa negatywnie na jakość tej potrawy.