Jaka mąka będzie najlepsza na chleb? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chcesz ograniczyć pieczywo ze swojej diety? Pamiętaj, że powinno to być zrobione pod kontrolą dietetyka lub lekarza, ponieważ całkowite wykluczenie węglowodanów z diety wiąże się z wprowadzeniem diety ketogenicznej, czyli ograniczenie
węglowodanów przy jednocześnie zwiększonej podaży tłuszczu w naszym codziennym jadłospisie w ostatnim czasie zyskała na popularności. Do głównych źródeł węglowodanów w naszej diecie należą takie produkty jak: pieczywo, kasze, makarony, ryże czy mąka.
Ten model żywienia doczekał się swoich przeciwników i zwolenników. Jest to rodzaj diety, mocno eliminacyjnej dlatego budzi wiele kontrowersji. Nikt nie sprzeciwia się, że najlepszym modelem żywienia jest indywidualnie zbilansowana dieta, która zakłada odpowiednia podaż białka, tłuszczy i węglowodanów. Natomiast dieta ketogeniczna oprócz znalezienia się w ostatnich trendach żywieniowych ma swoje zastosowanie w niektórych chorobach.
Może najpierw lepiej przekonać się, jaka mąka będzie najlepsza do pieczenia chleba?
Idealnie sprawdzi się mąka typu 750 lub 850. Jeśli jednak zależy Ci na pieczywie o niskiej kaloryczności postaw na mąkę typu graham, idealnie sprawdzi się też żytnia.
Pamiętaj, że typ mąki do pieczywa zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zmagasz się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, wykorzystaj same ziarna do przygotowania chleba. Jeśli zależy Ci na chlebie niskokalorycznym, najlepsza na chleb będzie mąka graham.
Natomiast najzdrowszy będzie chleb tzw. niski IG, który charakteryzuje się niską zawartością mąki pszennej, a głównie składa się z ziaren, dlatego nie wpływa na naszą glikemię i jest polecany osobą z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Dodatkowo możesz postawić na chleb, który ma najmniej węglowodanów i kcal czyli taki, który w swoim składzie zawiera dodatek warzyw np. cukinii.
To nietypowe połączenie daje nam delikatny, puszysty i niesamowicie wilgotny domowy chleb. Wystarczy połączyć ze sobą kilka podstawowych składników, na które składają się te charakterystyczne do wypieku chleba. Na końcu dodajemy cukinię, która idealnie sprawia, że pieczywo jest wilgotne. Potrzebujesz jedynie keksówki i możesz wypiekać pieczywo w piekarniku. Jeśli zmagasz się z celiakią lub innymi chorobami dietozależnymi, gdzie zabronione jest spożycie glutenu. Możesz wykonać przepis w bezglutenowy sposób. Wybierając mąkę w wersji bezglutenowej, lub taką, która naturalnie nie zawiera glutenu w swoim składzie, czyli np. ryżowa, kukurydziana, owsiana lub gryczana. W mojej wersji przepisu wymagane jest dodanie jednego jajka, jeśli jednak z powodu rodzaju diety, na której jesteś nie możesz sobie pozwolić na jego dodatek, śmiało wypróbuj wersje bez jajek. Ten przepis idealnie sprawdzi się jako podstawa fit śniadania. Dietetyczny chlebek możesz wykonać w wersji na słodko dodając do masy ciasta zbiedowane daktyle lub syrop klonowy.
Wersja wytrawna i na słodko to pyszny pomysł na przekąskę w ciągu dnia. Idealnie sprawdzi się jako główny składnik śniadania lub kolacji. Polubią go na pewno nie tylko dorośli, ale tez dzieci. Chlebek przez dodatek startej cukinii będzie miał charakterystyczny lekko zielony kolor, który może zaciekawić najmłodszych. Dodatkowo jest to świetny sposób na przemycenie do diety najmłodszych większej ilości warzyw. Skoro już wiesz, jaka mąka na chleb będzie najlepsza i jaką wybrać do domowego pieczywa koniecznie wykorzystaj moje dzisiejsze propozycje i przygotuj chleb w domu.