Jaka kasza do krupniku? Co jeszcze warto wiedzieć?
Miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej na pewno znają krupnik. Krupnik to zupa niezwykle odżywcza, to dlatego, że jej bazą jest pyszna kasza. Jednak jaka kasza do krupniku najlepiej się sprawdza? Wybór jest naprawdę spory:
- Kasza jęczmienna - to kasza, która pojawiała się w tradycyjnej wersji krupniku i najczęściej w niej gości. To właśnie od jej staropolskiej nazwy "krupa" pochodzi nazwa tego dania. Najlepiej sprawdzi się w niej drobna kasza perłowa. Bogactwo składników odżywczych sprawia, że kasza jęczmienna to produkt wspierający zdrowie i dobre samopoczucie. Duża ilość błonnika pozwala zadbać o dobre funkcjonowanie jelit. Zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B (B1, B2 i B6) oraz krzemu, żelaza i miedzi. Dodatkowo jest źródłem magnezu, wapnia, potasu i fosforu.
- Kasza jaglana - nieco mniej popularna, ale równie dobrze sprawdzi się w krupniku. Jest bardziej delikatna, więc stanowi najlepszy wybór dla dzieci.
- Gryczana - niezwykle popularna, choć ma niewielu zwolenników ze względu na charakterystyczny, mocny smak. Sprawdzi się do zupy na grzybowym wywarze.
Krupnik to zupa bardzo aromatyczna, zwykle przygotowuje się ją na bazie intensywnego bulionu. By była również sycąca, należy dodać do niej kaszę. Dzięki niej i dużej ilości warzyw stanowi doskonały pomysł na odżywczy obiad, czy kolację.
Zastanawiasz się jak zrobić krupnik? Oto najprostszy przepis:
- Ugotuj bulion z warzyw z dodatkiem suszonych grzybów. Możesz również dodać mięso.
- Bulion gotuj przez 1 godzinę, by był aromatyczny. Następnie dodaj do niego kaszę - na 2 l bulionu potrzebujesz około pół szklanki kaszy. Jeśli lubisz gęstszą zupę, możesz dodać więcej.
- Do zupy dodaj 2 pokrojone w kostkę ziemniaki i gotuj przez 30 minut.
- Gotową zupę dopraw do smaku solą, pieprzem, a także posiekaną natką pietruszki i koperkiem.
Osoby, które lubią solidne zupy, często gotują krupnik na bazie mięsa wieprzowego - golonki, schabu, żeberek (amatorzy wędzonego posmaku zupy wybierają żeberka wędzone). W staropolskiej kuchni przyrządzano go również na gęsinie lub mięsie kaczki. Fani lżejszych zup wybierają natomiast mięso drobiowe. Można też przygotować całkowicie wegańską opcję, wtedy pomija się dodatek mięsa, a do zupy dodaje się suszone grzyby, które zadbają o mięsny aromat.
Dlaczego krupnik jest świetną zupą na co dzień? Po pierwsze jest dobrze znana, to tradycyjny przepis, który znany jest od bardzo dawna. Po drugie bazą tej zupy są tanie i łatwo dostępne produkty, nie potrzeba na jej przygotowanie dużego budżetu. Dodatkowo jej przygotowanie również jest proste. Zwłaszcza jeśli ma się już gotowy bulion. To zupa, która nie dostarcza sporo kalorii, za to syci na długo, to ze względu na dodatek kaszy i ziemniaków. Jest także świetnym źródłem błonnika pokarmowego, który korzystne wpływa na pracę jelit.
Teraz gdy wiesz już jak ugotować krupnik, jaką kaszę wybrać i kiedy wrzucić kaszę do krupniku, możesz przygotować tę pyszną zupę w kilka chwil. Jeśli szukasz inspiracji, koniecznie sprawdź proponowane w tym wpisie przepisy.