Jaka jest norma cukru we krwi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Spożyte w diecie węglowodany (np. owoce, warzywa, produkty zbożowe, kasze, ziemniaki) w organizmie rozkładane są do glukozy. Glukoza, potocznie nazywana cukrem, to podstawowe źródło energii m.in. mózgu czy mięśni. Za regulowanie stężenia glukozy we krwi odpowiadają hormony tj. insulina i glukagon. Zaburzenia w tej regulacji przyczyniają się do rozwoju chorób tj. cukrzyca.
Badanie glukozy wykonuje się po to, by określić jak wygląda stężenie cukru we krwi na czczo. Takie badanie pozwala sprawdzić czy nie występuje ryzyko cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego u pacjenta. Aby wykonać takie badanie konieczne jest pobranie krwi. Jednak przed pobraniem należy się przygotować, by nie pojawił się zafałszowany wynik. Przede wszystkim przez 8 do 12 godzin przed pobraniem krwi nie należy nic jeść. Dozwolonym do picia napojem w tym czasie jest zwykła woda. Warto zauważyć, że „wody smakowe” mają często dodatek cukru, dlatego one również nie powinny być spożywane przed badaniem. Najlepiej wykonać badanie rano, przed posiłkiem.
Kiedy udać się na takie badanie? Każdej dorosłej, ubezpieczonej osobie przysługują okresowe badania laboratoryjne, które mają na wczesnym etapie wykryć ewentualne rozwijające się choroby. Są jednak objawy, które wskazują, że niezwłocznie należy udać się na badania. Jest to np. zwiększone uczucie pragnienia, częstsze oddawanie moczu, osłabienie, zwiększenie apetytu, senność czy wzrost masy ciała w ciągu ostatnich miesięcy.
Takie badanie od czasu do czasu powinny również wykonywać osoby będące w grupie ryzyka, czyli takie, u których wcześniej pojawiał się nieprawidłowy wynik, których najbliżsi krewni mają zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Również osoby chore na choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, otyłość, cukrzycą ciężarnych, zespołem policystycznych jajników. U takich osób jest znacznie większe ryzyko rozwinięcia się cukrzycy.
Jaka jest norma cukru we krwi na czczo? Wartość prawidłowa wynosi od 70 do 99 mg/dl. Przy czym zaleca się, by wynik oscylował w okolicy 80-90 mg/dl. Jeśli wynik wynosi od 100 do 125 mg/dl to znak, że występuje nieprawidłowa glikemia na czczo i badanie należy powtórzyć. Jeśli podobny wynik się powtórzy, wówczas należy skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, który dopasuje odpowiednie leczenie. Jeśli wynik przekroczy 126 mg/dl można podejrzewać cukrzycę, przy czym pełne rozpoznanie choroby następuje po przeprowadzeniu testu tolerancji glukozy (OGTT). Mam nadzieję, że wiesz już, jaki powinien być prawidłowy poziom cukru u dorosłych.
Jeśli jednak chcesz sprawdzić po jedzeniu czy Twój organizm prawidłowo rozkłada glukozę, to takie badanie możesz wykonać najwcześniej dwie godziny po posiłku. Wówczas prawidłowa wartość cukru we krwi wynosi około 140 mg/dl.
Osoby chore na cukrzycę określa się mianem diabetyków. Takie osoby muszą szczególnie zwracać uwagę na to co, jak i kiedy jedzą. Konieczna jest również ciągła kontrola poziomu glukozy we krwi. Warto również zauważyć, że istnieją dwa rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu 1. jest rzadsza, ale też trudniej się ją leczy. Jest chorobą autoimmunologiczną, która niszczy komórki wysp Langerhansa w wątrobie. Komórki te odpowiadają za produkcje insuliny- hormonu, który obniża poziom glukozy. Cukrzyca typu 2. jest bardzo powszechna i stanowi 90% rozpoznanych przypadków cukrzycy. Jej powstanie ściśle związane jest z nieprawidłowym żywieniem i otyłością.
Dlaczego ważny jest dobry wynik badania? Nieleczona lub nierozpoznana cukrzyca niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. W najbardziej poważnych przypadkach może spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych, trudności z gojeniem ran, zaćmę, zaburzenie czucia w kończynach, choroby serca, zawał i wiele innych niebezpiecznych dla życia konsekwencji.
Co zrobić by uniknąć cukrzycy typu 2.? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoją dietę i styl życia. Wysokoprzetworzona dieta, słodycze, słodzone napoje, alkohol, brak świeżych warzyw i produktów pełnoziarnistych w diecie to najszybsza droga do problemów z gospodarką węglowodanową. Zadbaj o siebie już dziś- czasem najmniejszy krok jak wymiana napojów słodzonych na light może poprawić jakość życia.