Jak zrobić zupę szczawiową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak zrobić zupę szczawiową? Koniecznie przygotuj szczaw ze słoika, warzywa na bulion, ziemniaki, śmietanę i mąkę. Potrzebny będzie również duży garnek.
- Warzywa na bulion obierz i pokój na mniejsze kawałki. Włóż je do garnka, zalej wodą, dodaj ziele, liść laurowy i gotuj przez 30 minut.
- Pokrojone w kostkę ziemniaki dodaj do wywaru i gotuj do miękkości.
- Szczaw ze słoika dodaj do zupy i zagotuj.
- W miseczce przygotuj zaklepkę: śmietanę wymieszaj z mąką i odrobiną bulionu. Przelej do zupy i zagotuj.
- Zupę najlepiej podawać z ugotowanym jajkiem.
Zastanawiasz się, jak się robi domową zupę szczawiową? Koniecznie sięgnij po wyróżnione propozycje na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na zupę szczawiową. Ta tradycyjna i pyszna potrawa powinna częściej gościć na naszych stołach. Jest aromatyczna, prosta w przygotowaniu i szybka. Doskonale sprawdza się na smaczny wiosenny lub letni obiad. Szczaw nadaje zupie wyrazistego, lekko kwaśnego smaku. Zupa szczawiowa podawana jest zazwyczaj z ziemniakami lub jajkiem na twardo. Można jednak dodać do niej również ziemniaki, czy kaszę, by była bardziej odżywcza.
Dobra zupa szczawiowa to taka, w której pełno jest tego smacznego warzywa. Zupę tą możesz ugotować ze świeżego szczawiu, ale też z przecieru. Użycie przecieru jest bardzo popularne, ale również niezwykle wygodne. Pozwala na stworzenie wspaniałej zupy w kilka chwil. Jeśli nie posiadasz przecieru, możesz stworzyć go samodzielnie w domu. Ta zupa idealnie komponuje się ze śmietaną, jeśli jednak dbasz o niską kaloryczność, możesz też sięgnąć po gęsty jogurt, np. grecki.
Szczaw jest rośliną, która bardzo często mylona jest ze szpinakiem. To roślina wieloletnia, której liście mogą wzrastać na wysokość dwóch metrów. Szczaw można spotkać niemal w każdym miejscu, zwłaszcza na terenach, które występują w klimacie umiarkowanym. Najczęściej w naturalnych warunkach porasta łąki, nieużytki oraz pastwiska. To sprawia, że jest świetnym wyborem, zwłaszcza gdy potrzebujemy dań bardzo tanich i przystępnych. Szczaw ma zarówno właściwości lecznicze, jak i stosowany jest z powodzeniem w kuchni – przyrządzić z niego można nie tylko zupę, ale i przeciery, koktajle i sałatki. Dodatkowo roślina charakteryzuje się niską kalorycznością oraz bogactwem błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na pracę układu trawienia. Niektóre gatunki szczawiu wykazują działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Szczaw posiada również w swoich listkach liczne flawonoidy, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Liście szczawiu mają charakterystyczny kwaskowaty posmak, który wzbogaca bukiet potraw, do których zostaje użyty. Ponadto wykazuje też właściwości moczopędne oraz krwiotwórcze. Ziele szczawiu kędzierzawego polecane jest na kaszel różnego pochodzenia, towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Jednak należy zwrócić uwagę na ilość spożywanego szczawiu, która nie powinna przekroczyć 90 g na dzień. Wynika to z obecności w tym zielu kwasu szczawiowego, który może powodować odkładanie się szczawianu wapniowego w układzie moczowym i tworzenie kamieni nerkowych.