Jak zrobić zupę ogórkową?

Jak zrobić zupę ogórkową
Jak zrobić zupę ogórkową
ikona podziel się
Opublikowano: 12.01.2023 r., 15:13 | Autor: Magda Panek
  1. Mięso opłucz pod zimną wodą, włóż do garnka i zalej zimną wodą.
  2. Następnie zawartość garnka doprowadź do zagotowania, moc palnika zmniejsz na najniższą, garnek przykryj i gotuj mięso na wywar przez około godzinę.
  3. Po tym czasie dodaj liście laurowe, ziarenka pieprzu oraz ziele angielskie i wywar gotuj przez 30 minut. W tym czasie warzywa umyj, obierz.
  4. Marchewkę, pietruszkę oraz seler pokrój w kostkę i podsmaż na odrobinie oleju.
  5. Pora pokrój wedle uznania i również podsmaż na odrobinie oleju.
  6. Ogórki zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach i odsącz je z zalewy (nie wylewaj jej).
  7. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w kostkę.
  8. Miękkie mięso wyciągnij z wywaru i pozostaw do ostudzenia.
  9. Do wywaru dodaj przygotowane wcześniej warzywa (poza ogórkami i ziemniakami) i całość gotuj przez około 5 minut.
  10. Po tym czasie dodaj ziemniaki i gotuj do ich miękkości.
  11. Po tym czasie do zupy dodaj ogórki i gotuj przez 10 minut.
  12. Na koniec zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem, jeśli lubisz bardziej kwaśną zupę, możesz dodać również zalewą z ogórków kiszonych.
  13. Zupę zagotuj i wyłącz. Śmietanę wymieszaj z gorącym wywarem w osobnym naczyniu i dodaj ją do garnka z zupą.
  14. Zupę dokładnie wymieszaj.

Jak zrobić zupę ogórkową? Co jeszcze warto wiedzieć?

Zupa ogórkowa to potrawa wywodząca się z kuchni polskiej. Najczęściej przygotowywana jest na wywarze mięsnym lub mięsno-warzywnym oraz z dodatkiem startych ogórków kiszonych, oraz pokrojonych w kostkę ziemniaków. Zupę można zabielić śmietaną lub jogurtem naturalnym. Sprawdzony przepis na zupę ogórkową jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Zupę z tartych ogórków można podać na obiad dla całej rodziny. Pyszna zupa często podawana jest również w wielu polskich restauracjach.

A więc jak zrobić zupę ogórkową z ziemniakami? Na początek przygotuj 500 g dowolnego mięsa, 3 litry wody, 2 duże marchewki, 2 średnie pietruszki, mały kawałek selera oraz pora, 5 średnich ziemniaków, 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, 3 ziarenka pieprzu czarnego, odrobinę soli, 500 gram ogórków kiszonych (mogą być w zalewie), pół szklanki śmietany do zup oraz olej rzepakowy. Mięso opłucz pod zimną wodą, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Następnie zawartość garnka doprowadź do zagotowania, moc palnika zmniejsz na najniższą, garnek przykryj i gotuj mięso na wywar przez około godzinę. Po tym czasie dodaj liście laurowe, ziarenka pieprzu oraz ziele angielskie i wywar gotuj przez 30 minut. W tym czasie warzywa umyj, obierz. Marchewkę, pietruszkę oraz seler pokrój w kostkę i podsmaż na odrobinie oleju. Pora pokrój wedle uznania i również podsmaż na odrobinie oleju. Ogórki zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach i odsącz je z zalewy (nie wylewaj jej). Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w kostkę. Miękkie mięso wyciągnij z wywaru i pozostaw do ostudzenia. Do wywaru dodaj przygotowane wcześniej warzywa (poza ogórkami i ziemniakami) i całość gotuj przez około 5 minut. Po tym czasie dodaj ziemniaki i gotuj do ich miękkości. Po tym czasie do zupy dodaj ogórki i gotuj przez 10 minut. Na koniec zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem, jeśli lubisz bardziej kwaśną zupę, możesz dodać również zalewą z ogórków kiszonych. Zupę zagotuj i wyłącz. Śmietanę wymieszaj z gorącym wywarem w osobnym naczyniu i dodaj ją do garnka z zupą. Zupę dokładnie wymieszaj i podawaj na ciepło.

Ogórki kiszone to poddane procesowi fermentacji mlekowej ogórki gruntowe. Ogórki są warzywem niskokalorycznym, a te poddane kiszeniu posiadają ich jeszcze mniej, gdyż cukier w nich zawarty ulega rozkładowi podczas kiszenia. Ogórki są dobrym źródłem fosforu, sodu i potasu, zawierają także sporo magnezu. Sód jest bardzo istotnym składnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, dzięki niemu utrzymujemy prawidłowe napięcie nerwowe.

Podsumowując prosty przepis na zupę z kiszonych ogórków to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Zupa jest najlepsza bezpośrednio po ugotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło. Jako dodatek do zupy możesz dodać mięso, na którym gotowany był wywar. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Smaczna zupa może również zostać przygotowana na wywarze jarzynowym - wystarczy przygotować wywar, dodać do niego ziemniaki, ogórki, przyprawy oraz śmietanę.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto