Jak zrobić zupę grzybową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zupa grzybowa to jeden z najlepszych pomysłów na naprawdę smaczne danie. To pyszna i dobra dla zdrowia opcja. Jednak wiele osób zastanawia się jak zrobić zupę grzybową we własnym domu. Potrzebujesz do niej tylko grzybów, ziemniaków, cebuli, bulionu i śmietanki.
- W dużym garnku rozgrzej masło i podsmaż na nim drobno posiekaną cebulę. Dodaj do niej opłukane i podzielone na mniejsze kawałki grzyby. Następnie wrzuć na patelnię obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.
- Całość zalej bulionem. Dopraw solą, pieprzem i gałką. Gotuj zupę przez 30 minut do pełnej miękkości ziemniaków.
- Do zupy wlej śmietankę i zagotuj.
- Zupę możesz podawać z posiekaną natką.
Jeśli szukasz inspiracji na pyszne zupy z dodatkiem grzybów, koniecznie sprawdź wyróżnione relacje na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na zupę grzybową. Dowiesz się z nich jak ugotować wspaniałą zupę ze świeżych grzybów. Dobra zupa grzybowa wychodzi również z suszonych grzybów. Wcześniej należ je jednak dobrze je wymoczyć i podgotować.
Choć ta zupa grzybów przygotowana jest z ziemniakami, to można ją również wzbogacić o inne dodatki. Doskonale smakuje również z makaronem. Węglowodanowy dodatek sprawia, że zupa jest niezwykle sycąca, a przy tym bardziej odżywcza. Można do zupy dodać również kaszę jaglaną, która idealnie sprawdza się zwłaszcza zimą, ze względu na rozgrzewający charakter. Zupa grzybowa z dodatkiem jest smaczna i pożywna.
Zupa grzybowa kojarzy się zwykle z jesienią, to dlatego, że to właśnie wtedy są łatwo dostępne. Dla wielu osób jest to również zupa wigilijna. Zamiast barszczu, to właśnie ona gości na stołach podczas wigilijnej kolacji. To sprawdzony przepis na wyjątkowe i postne danie.
Zupa grzybowa jest wspaniałą opcją na obiad dla całej rodziny. Ma wspaniały smak i idealną konsystencję. Świetnie sprawdzi się na co dzień, gdyż jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na kolację. Zachwyca wspaniałym smakiem i aromatem, ze względu na spory dodatek grzybów. Można ją podawać z grzankami czosnkowymi, dzięki czemu jest bardziej pożywna.
Grzyby mają nie tylko ogólnie cenione walory smakowo-zapachowe, ale także charakteryzują się wysoką zawartością niektórych składników odżywczych, szczególnie białka, ryboflawiny i niacyny. Warto jednak pamiętać, że grzyby leśne nie powinny być podawane dzieciom do 12. roku życia, ze względu na niezdolność dziecięcej wątroby do poradzenia sobie z ewentualnymi toksynami. Dzieciom bez obaw można za to podawać grzyby hodowlane np. pieczarki, czy boczniaki. Grzyby mają około 250-300 kcal w 100 g. Dostarczają nam błonnika, ale także niewielkich ilości witamin z grupy B oraz potasu, żelaza, cynku, wapnia, magnezu. Nie są to jednak ilości na tyle duże, aby można było uznać grzyby za dobre źródło tych składników mineralnych. W tak przygotowany sposób są bogatym źródłem mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wśród najbardziej cenionych gatunków polskich lasów można wymienić borowiki szlachetne oraz pieprzniki zwyczajnie, nazywane też kurkami. Grzyby są źródłem białka (1,87 g na 100 g), które posiada duże ilości lizyny – aminokwasu, który w wielu produktach (na przykład zbożowych) występuje w śladowych ilościach.