Jak zrobić zupę fasolową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zupa fasolowa to nie potrawa, która gości w menu niezwykle często. Zwykle dzieje się tak, ze względu na jej skomplikowane przygotowanie. Fasolówkę można przygotować też tak, by była szybka. Oprócz tego ta zupa ma same plusy - jest tania, łatwa, a przy okazji niezwykle smaczna. To najlepsza opcja, gdy chcesz dostarczyć sobie dużo białka i błonnika. Wspaniale sprawdza się na obiad, ale również na kolację. Ze względu na mięso i fasolę ta zupa ma bardzo dużo białka, co wpływa na jej indeks sytości. Po zjedzeniu zupy przez długi czas nie czuje się potrzeby przekąszenia czegoś. Ta zupa będzie więc idealna dla osób, które są na diecie, ponieważ redukuje chęć podjadania po posiłku.
Jak zrobić zupę fasolową? Oto prosty przepis:
- Szklankę fasoli białej przełóż do miski i zalej wodą, odstaw na całą noc do napęcznienia.
- W dużym garnku umieść żeberka oraz fasolę i zalej 3 litrami wody. Dołóż do tego obrane i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa: marchewki, seler i pietruszkę, a także obraną z wierzchniej warstwy cebulę. Wrzuć liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj wszystko przez około 30 min, w międzyczasie zbieraj szum z powierzchni zupy.
- Ziemniaki obierz i pokrój w średnią kostkę. Dodaj do zupy. Gotuj do zmięknięcia wszystkich składników.
- Zupę dopraw solą, pieprzem, majerankiem i gałką muszkatołową.
Jeśli potrzebujesz inspiracji na to jak ugotować zupę fasolową, koniecznie sięgnij do wyróżnionych przepisów na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na zupę fasolową, która jest pyszna, a przy tym dobra dla zdrowia.
Do przygotowania zupy niezbędne jest namaczanie fasoli. A jak to zrobić w prosty sposób? Fasolę zalej wodą, pamiętając o odpowiedniej proporcji - na 1 szklankę suchych nasion użyj 4 szklanki wody. Wystarczy wlać czystą, osoloną wodę – nie musi być ona gorąca, ale jeśli taka będzie, to skrócimy czas namaczania do 4 godzin. Moczenie zwykle zajmuje około 8 godzin, warto jednak pamiętać, by nie przedobrzyć. Po upływie 12 godzin fasola zaczyna już fermentować.
Zastanawiasz się jak przygotować zupę, by była nieco szybsza? Jest na to sposób. Tradycyjna wersja niestety jest dość czasochłonna, to dlatego, że potrzeba do jej użycia namaczania fasoli. Możesz jednak wykorzystać fasolę z puszki. Fasola z puszki jest bardzo pożywna, a najlepsze jest to, że użycie konserwowej wersji sprawia, że nie trzeba jej wcześniej namaczać i można spokojnie oszczędzić dużą ilość czasu. Warto jednak przed użyciem fasoli opłukać ją pod wodą, by wypłukać dość duży dodatek soli, który znajduje się w puszkowanych warzywach.
Po fasolę naprawdę warto sięgać na co dzień. Fasola, tak jak inne nasiona roślin strączkowych, stanowi doskonałe źródło białka. W 100 g fasoli białej znajduje się aż 19 g białka. Fasola jest bogata w potas, wapń i fosfor. Fasola ma też lekkostrawną skrobię i substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych (inhibitory proteazy), a także rozpuszczalny błonnik, który pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu. Niestety ma także wady - powoduje wzdęcia i gazy. Dlatego warto podawać ją z kminkiem, to przyprawa, która doskonale wspiera układ trawienny.