Jak zrobić zasmażkę do zupy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak zrobić zasmażkę do zupy? To najprostszy, a przy tym najbardziej popularny sposób na zagęszczenie zupy. By przygotować ją w domu potrzebujesz tylko masło i mąkę pszenną. Oto sprawdzony przepis:
- Na patelni należy rozpuścić odrobinę masła i dodać do niego odrobinę mąki
- Całość zacznij energicznie mieszać na patelni, aż zasmażką stanie się rumiana.
- Następnie dodaj do zasmażki odrobinę wywaru z zupy, wymieszaj i całość przelej do garnka z zupą.
- Zupę koniecznie zagotuj.
Przepis na zasmażkę przyda się, zwłaszcza gdy bulion nie jest tak gęsty, jak powinien być. Nie wiesz, jak się robi najprostszą zasmażkę? Skorzystaj z przepisu powyżej. Nie może się nie udać! To prosta i szybka opcja. Doskonale sprawdza się do kapuśniaku, czy zupy gulaszowej. Dzięki zasmażce zupa stanie się bardziej gęsta, kremowa i aksamitna. To z kolei sprawi, że ciężko będzie się jej oprzeć.
Choć zasmażki są dostępne również w sklepie, to jednak najlepsza jest ta domowa. Stanowi ona doskonały wybór na co dzień. Może się wydawać, że jej przygotowanie jest niezwykle skomplikowane, nie jest to prawda. Domowa zasmażka jest łatwa, nie trzeba również znać specjalnych proporcji. Całość wystarczy zrobić "na oko". Najlepiej robić ją z masła i mąki. Możesz jednak przygotować ją z mąki i innego tłuszczu.
Zastanawiasz się jak dodać zasmażkę do zupy? Koniecznie najpierw połącz zasmażkę z odrobiną bulionu. To niezbędne, by nieco ją zahartować. Następnie przełóż zawartość patelni do garnka z zupą. Całość zamieszaj i pozwól zupie się zagotować. Dzięki temu zasmażka zadziała i zagęści zupę. Po zagotowaniu przemieszaj całość jeszcze raz. Po tym czasie możesz już sięgać po swoją zupę.
Do zasmażki najlepiej sprawdza się mąka pszenna. Ze względu na swój neutralny smak nie wpłynie ona na smak dania w żaden sposób. Mąka pszenna jest też łatwo dostępna w każdym domu, warto więc to wykorzystać. Jeśli nie możesz korzystać z mąki pszennej ze względu na duży udział glutenu, warto sięgnąć po mąkę ziemniaczaną. Nie zawiera ona glutenu, a doskonale zagęszcza potrawy. Musisz jednak pamiętać, że należy jej użyć mniej niż tradycyjnej mąki pszennej. Jeśli obawiasz się, że w takiej formie będzie mało odżywcza, możesz postawić na mąkę pełnoziarnistą, która oprócz doda zupie nie tylko kaloryczności, ale również odpowiedniej ilości błonnika, co na pewno będzie dodatkowym walorem. W takim wypadku również najlepiej użyć mąki pszennej.
W kuchni bardzo często ważne są odpowiednie proporcje. Podobnie jest w tym przypadku. Do przygotowania zasmażki wystarczą naprawdę proste zasady, jednak warto, jest o nich wiedzieć. Na jedną porcję użytej mąki, należy wykorzystać dokładnie jedną porcję tłuszczu. Jakiego? Nie ma to zbyt dużego znaczenia, nada się zarówno masło, jak i smalec, czy olej.
Choć zasmażka stanowi naprawdę fantastyczny wybór do zup i sosów, możesz również skorzystać z innych form zagęszczania. Jeśli nie chcesz sięgać po mąkę, ze względu na rodzaj diety, czy alergię na gluten, możesz też wykorzystać dodatek śmietany. Sięgnij po gęstą śmietanę, która pozwoli Ci stworzyć naprawdę odżywczą zupę, czy sos. Możesz pomieszać również mąkę z wodą, by stworzyć prostą zaklepkę.