Jak zrobić zakwas na żurek? Co jeszcze warto wiedzieć?
Żurek na zakwasie to zupa najczęściej podawana na Wielkanoc, ale żurek można zrobić także na zwyczajny rodzinny obiad. Tradycyjny żur na zakwasie jest bardzo dobry, ale tę zupę możesz przygotować na kilka sposobów. W zależności od wybranych dodatków zupa będzie smakować nieco inaczej. Żur to tradycyjnie zupa przyrządzana na bazie mięsnego wywaru zagęszczanego zakwasem chlebowym, zwykle z mąki żytniej mająca charakterystyczny kwaśny smak. Specjalność regionalnej kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej i słowackiej
Żurek wielkanocny można przygotować na zakwasie kupnym, ale jeśli ma się ochotę, można taki zakwas zrobić samemu w domu. Wystarczy dosłownie parę minut, aby go przygotować. Później zakwas robi się już sam. Należy zamieszać go tylko raz dziennie. Po ok. 5 dniach zakwas jest gotowy. Chcąc przyśpieszyć fermentację zakwasu, należy dodać łyżkę zakwasu żytniego lub skórkę razowego chleba.
Domowe przygotowanie zakwasu wcale nie jest trudne, choć może się wydawać inaczej. A więc jak zrobić zakwas na żurek samemu?
Będziesz potrzebować:
- mąki żytniej pełnoziarnistej (około 100 g),
- obranego czosnku (6 ząbków),
- majeranek (2 łyżki),
- wody (2 szklanki).
By zrobić zakwas należy:
- Do słoika wlać 600 ml przegotowanej wody. Następnie wsyp mąkę, dodaj majeranek i czosnek.
- Słoik zakryj gazą i dostaw w ciemne miejsce na 5-6 dni. Odstaw w miejsce, gdzie nie świeci bezpośrednio słońce. Zakwas już pierwszego dnia zaczyna pracować, świadczą o tym pęcherzyki powietrza.
- Po tym czasie przechowuj zakwas na żur w lodówce.
Podczas przygotowania żurku należy wlać do gotowego bulionu przygotowany zakwas i gotować.
Gotowy zakwas ma charakterystyczny kwaśny zapach. Zwykle jest on gotowy po 3-4 dniach, ale wszystko zależy od rodzaju mąki, temperatury otoczenia oraz wody.
Teraz gdy wiesz już jak przygotować zaczyn na żur w domu, możesz przygotować najlepszy żurek na święta. Możesz wykorzystać tradycyjny przepis babci lub sięgnąć po propozycje umieszczone we wpisie.
Na powierzchni zakwasu może się pojawić jasna piana. Jest to naturalny w proces fermentacji. Pianę możesz co drugi dzień usunąć z powierzchni zakwasu. Jeśli jednak pojawiła się pleśń, a do tego zakwas nie pachnie dobrze, należy go wyrzucić. Najczęstszą przyczyną pojawienia się pleśni jest zanieczyszczenie zakwasu podczas mieszania. Bardzo często przyczyną zepsucia zakwasu może być też niedokładnie umyte naczynie lub słaby dostęp powietrza przy procesie fermentacji.
Oprócz tego, jak zrobić niezwykle istotne jest również to, z czego się robi zakwas domowy. Wszystkie składniki znajdziesz na pewno w każdym sklepie, bardzo często również w swojej spiżarni. Jeśli chcesz, by zakwas powstał szybciej, możesz dorzucić do niego chleba żytniego na zakwasie. To przyspieszy reakcję fermentacji, dzięki czemu nie trzeba będzie tak długo czekać na jej efekty. Jeśli jednak nie kupujesz chleba żytniego na zakwasie, wystarczy tylko odrobina cierpliwości, by stworzyć pyszny zakwas, który doskonale sprawdzi się do przygotowywania wszystkich żurków.