Jak zrobić wino z wiśni? Co jeszcze warto wiedzieć?
Domowe wino idealnie sprawdzi się na wolny weekend w domowym zaciszu lub spotkanie ze znajomymi. To tradycyjne i domowe będzie smakowa jeszcze lepiej niż wersja kupna, dlatego koniecznie dzisiaj przekonaj się jak zrobić wino z wiśni, które przygotujesz błyskawicznie. Nie wymaga ono wkładu dużej ilości pracy, jednak musisz wykazać się cierpliwością. Idealne wino musi od leżakować około miesiąca czasu zanim będzie najlepsze.
Zatem poznaj mój przepis na wino z wiśni, które będzie najlepsze ze świeżych wiśni.
W pierwszej kolejności musisz zaopatrzyć się w takie produkty jak: 4 litry wody, wiśnie, mogą być one z pestkami lub skorzystaj z wiśni kupnych od razu drylowanych, dodatkowo cukier, drożdże winiarskie, pożywka i pirosiarczan potasu, który w końcowym etapie produkcji wina odpowiada za stabilizację wina. Moje wino jest delikatnie słodkie, jeśli zależy Ci na większej słodyczy postaw na większą ilość cukru.
Dodatkowo musisz przygotować szklane butelki, do których na końcu będziemy przelewać nasze smaczne wino, specjalna butla z gąsiorem, w której nasze wino będzie odpoczywać.
W moim przepisie użyłam cukier biały, zamiast niego, możesz użyć cukier trzcinowy nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Zatem, jak zrobić domowe dobre wino?
- W pierwszej kolejności zagotuj 2 litry wody, dodaj 2 kg cukru i gotuj do rozpuszczenia.
- Odstaw nasz wywar do ostudzenia.
- Wiśnie dokładnie umyj i pozbaw ich pestek.
- Przełóż owoce do specjalnej butli z rurką.
- Wlej przygotowany wcześniej syrop.
- Dodaj połowę pożywki i drożdże.
- Po 14 dniach odciśnij sok z wiśni i dodaj resztę pożywki.
- Odstaw wino na kolejne 4 tygodnie.
Sam widzisz, jak proste w przygotowaniu jest wino, dlatego skoro już znasz odpowiednie proporcje, możesz przygotować wino wiśniowe samemu w domu. Co ważne, tak przygotowany trunek będzie wegański oraz bezglutenowy. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Takie domowe wino będzie idealnym prezentem dla Twoich bliskich, ale też świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu dań, dzięki czemu będą one niesamowicie aromatyczne i pyszne. Koniecznie wypróbuj mój sprawdzony przepis na comber jagnięcy w winie.
Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci bajecznego wieczoru z kieliszkiem domowego wina w gronie Twoich znajomych.