Jak zrobić wino z winogron? Co jeszcze warto wiedzieć?
U schyłku lata większość domostw zmienia się w małe firmy przetwórcze. To najlepszy okres na przygotowanie domowych zapasów- sosu, dżemów czy nalewek lub win. Te ostatnie najczęściej przygotowuje się z pnących winorośli, które stanowią upiększenie wielu domowych ogródków. Winorośl jest rośliną ciepłolubną, która najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim. Stąd uwielbiane przez wszystkich wina francuskie, hiszpańskie lub portugalskie. Mimo wszystko da się ją uprawiać w Polsce, jeśli tylko posadzimy ją w miejscu ciepłym i umiarkowanie przewiewnym. Jeśli jednak istnieje ryzyko przeciągu, można obsadzić ją innymi roślinami, które nieco ją osłonią. Uprawianie winorośli jest łatwe i niezbyt wymagające, dlatego to świetny pomysł np. na odgrodzenie się od sąsiadów. Pierwsze owoce pojawią się dopiero po około trzech latach, dlatego uprawa domowego krzaczka wymaga cierpliwości. Kiedy już na przełomie września i października zbierzesz słodkie owoce koniecznie wykorzystaj je by przygotować domowe, pyszne wino.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić wino z winogron to jesteś w dobrym miejscu. Tutaj dowiesz się również ile cukru i ile wody potrzebne jest do przygotowania „napoju bogów”. Przede wszystkim użyte owoce muszą być w pełni dojrzałe, dlatego dla pewności można poczekać do pierwszych przymrozków- wówczas winogron ogrodowy będzie najsłodszy, a wino- najlepsze.
Potrzebne będzie: 6 kg ciemnych winogron, 2,5 kg cukru, 5 l wody, 1 opakowanie drożdży winiarskich i 1 opakowanie pożywki do drożdży.
- Winogrona oczyść i przebierz. Delikatnie opłucz je pod bieżącą wodą.
- Winogrona dokładnie zmiażdż przy użyciu tłuczka do mięsa.
- Cukier rozpuść w przegotowanej wodzie i odstaw do ostygnięcia.
- Winogrona przełóż do gąsiora i wlej wodę z cukrem.
- Drożdże i pożywkę przygotuj według instrukcji na opakowaniu i dodaj do gąsiora.
- Dokładnie wymieszaj i zamknij korkiem z rurką fermentacyjną. Do rurki wlej wodę przegotowaną.
- Gąsiora odstaw na ok. 6 tygodni w ciepłe miejsce.
- Zlej wino znad osadu do mniejszej butli, uważając by nim nie poruszyć.
- Ponownie zamknij korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw na minimum 4 tygodnie.
- Gdy proces fermentacji ustanie, rozlej wino do butelek przy pomocy wężyka.
- Przechowuj w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.
Jeśli poznałeś już nasz sprawdzony przepis na swojskie wino z ciemnych winogron, to wiesz, że jest proste w przygotowaniu.
Winogrona to owoce bogate w witaminę C, A, E, K i witaminy z grupy B. Określane są jako bardzo dobre źródło antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki. Ciemne i jasne winogrona ogólnie są określane jako bardzo zdrowe. Jednak to ciemna odmiana zawierająca znacznie więcej polifenoli. Polifenole to związki organiczne, które stanowią w naszym organizmie rolę antyoksydantów. Ich rolę można uprościć do działania przeciwnowotworowego, przeciwzapalnego, przeciwmiażdżycowego i hipotensyjnego. Te działania razem zwiększają szansę na dłuższe i zdrowsze życie. Co istotne w winie również znajduje się znaczna ilość polifenoli, przez co od czasu do czasu można pozwolić sobie na kieliszek czerwonego wina.
Alkohol, nawet w formie domowych win zakazany jest dla kobiet w ciąży. Alkohol stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i nie istnieje bezpieczna jego ilość, dlatego naprawdę nie warto ryzykować.