Jak zrobić wątróbkę drobiową? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wątróbka drobiowa jest jednym z dość kontrowersyjnych pokarmów. Ciężko się dziwić, podroby zwykle nie cieszą się dużą popularnością. Nie tylko ze względu na ciekawy smak, ale także rodzaj mięsa. Krąży o nich również wiele mitów, przez co spore grono osób nie chce ryzykować i zjadać ich. Warto jednak wiedzieć, że wątróbki z kurczaka zapewniają więcej składników odżywczych niż sama pierś z kurczaka, dlatego warto przełamać swoją niechęć do tego mięsa.
Wątróbka drobiowa to jeden z tych przysmaków, który nie podpasuje każdemu. Dla właściwego smaku niezwykle kluczowa jest jednak jej odpowiednia obróbka termiczna. A więc jak zrobić wątróbkę drobiową? Oto najprostszy przepis na wątróbkę drobiową:
- Zacznij od przygotowania mięsa. Oczyść je z błonek i żyłek. Nie trzeba kroić mięsa na mniejsze kawałki. Warto jednak nakłuć je widelcem.
- Mięso obtocz delikatnie w mące pszennej lub ziemniaczanej.
- Na patelni rozgrzej niezbyt dużo tłuszczy i układaj na niej mięso.
- Smaż mięso po 2 minuty z każdej strony.
- Na osobnej patelni podsmaż pokrojoną w piórka cebulę. Gdy będzie rumiana, dodaj do niej mięso. Dopiero w tym momencie należy je przyprawić solą i pieprzem. Całość podgrzej na patelni przez maksymalnie 5 minut, a następnie serwuj.
Całość wychodzi pyszna i niezwykle miękka. Idealnie sprawdzi się zarówno ta z kurczaka, jak i indyka. Smażona wątróbka najlepiej komponuje się z cebulką, można do niej również dodać duszone jabłka. Najlepsza wątróbka to ta, która nie tylko jest bardzo smaczna, ale również odpowiednio miękka. By uniknąć twardej i niezdatnej do zjedzenia wątróbki nie można podsmażać jej zbyt długo ani solić jej przed wyłożeniem na patelnię. Najlepiej poczekać z przyprawianiem aż do końca podsmażania, wtedy jest naprawdę dobra.
Czy warto włączyć wątróbkę do swojego menu? Zdecydowanie to prawdziwe bogactwo związków korzystnych dla zdrowia. Wątróbka drobiowa ma stosunkowo mało kalorii i jest bogata w liczne witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza w witaminę A, B i żelazo, dzięki czemu zapobiega i pomaga leczyć m.in. anemię. Witamina B12 pełni ważną funkcję w produkcji erytrocytów. Witamina B3, tak zwana niacyna, jest odpowiedzialna za funkcje mózgu. B2 natomiast bierze udział w procesach metabolizmu i regulacji odporności, a także odpowiada za dobry wzrok. Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że wątróbka drobiowa nie powinna być często spożywana ze względu na gromadzenie się w niej toksyn. Faktem jest, że wątroba działa niczym filtr i oczyszcza krew z pozostałości metali ciężkich czy innych substancji. Wydala je jednak, a nie magazynuje. Mimo to istotne jest, by kupować wątróbkę od sprawdzonych dostawców. Wątróbka jest zasobna w białko – może zawierać nawet 20–25 g w 100 g produktu, czyli podobną ilość, jak w piersi kurczaka czy chudej wołowinie – a także uboga w tłuszcz. Jak powszechnie wiadomo białko jest składnikiem odżywczym w największym stopniu sprzyjającym procesowi odchudzania
Teraz gdy wiesz już jak przygotować pyszną wątróbkę drobiową, możesz sięgać po nią na co dzień. To danie, które świetnie sprawdzi się na szybki obiad dla całej rodziny. Jest niezbyt wymagające, a przy tym naprawdę ciekawe.