Jak zrobić twaróg ze słodkiego mleka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Domowy twaróg to doskonały pomysł na smaczny dodatek do kanapek. Jest smaczny i niezwykle delikatny, a jego przygotowanie nie jest zbyt skomplikowane. Można zrobić go w domu w kilka godzin. Wystarczy wykazać się odrobiną cierpliwości.
Jak zrobić twaróg ze słodkiego mleka? Oto sprawdzony sposób:
- Przygotuj mleko i jogurt.
- Mleko przelej do garnka, dodaj jogurt i całość podgrzewaj, aż do oddzielenia się serwatki. Pozostała część powinna mieć twardą i zwartą konsystencję.
- Zawartość garnka wylej na gęste sito lub durszlak wyłożony gazą, lub ściereczką kuchenną, powieszony nad miską lub garnkiem.
- Całość dokładnie odciśnij i uformuj rękami kulkę sera.
- Odczekaj kilka godzin. Gotowy twaróg ze słodkiego mleka przechowuj w lodówce do 10 dni.
Ten przepis na twaróg ze słodkiego mleka sprawdzi się, jeśli wolisz przygotowywać produkty samemu. Najlepiej zrobić go z mleka krowiego. Biały ser jest doskonałym składnikiem wielu różnych dań, ale także bazą zdrowych śniadań. Przygotowany samodzielnie odznacza się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Najlepsze jest w nim to, że nie potrzeba do jego przygotowania zbyt wielu składników. Wystarczy tylko słodkie mleko oraz niewielka ilość jogurtu. Dzięki temu całość można stworzyć bez problemu nawet każdego dnia.
Postawą każdego twarogu jest mleko. Do zrobienia twarogu w domu można wykorzystać zarówno zsiadłe, słodkie, jak i mieszanki obu rodzajów. Najlepiej jednak wybierać produkty u dużej zawartości tłuszczu, na kartonach i butelkach z mlekiem szukaj oznaczeń 3,2%. Takie mleko sprawi, że ser będzie kremowy i naprawdę smaczne. Warto wiedzieć, że tłuszcz jest nośnikiem smaku, dzięki temu nabiał, który bazuje na sporym dodatku tłuszczu jest smaczniejszy.
Jak można wykorzystać twaróg w kuchni? Na wiele różnych sposobów! Sprawdza się zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań. Możesz zjadać go na zimno, jak i po poddaniu obróbce termicznej. Twaróg sprawdzi się w:
- farszach do naleśników i pierogów,
- kluskach,
- pastach kanapkowych,
- makaronach,
- zapiekankach,
- ciastach i ciastkach,
- placuszkach.
I wielu innych daniach. Twaróg dla wielu osób jest podstawą diety. Nic dziwnego, jest łatwo dostępny. Jednak warto przygotować go samodzielnie. Tak będzie nie tylko zdrowiej, ale również ciekawie. Przygotowanie sera samodzielnie przynosi mnóstwo satysfakcji. W dodatku ser jest tak samo smaczny jak ten ze sklepu.
Biały ser stanowi źródło pełnowartościowego białka. Ponadto zawiera aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Oprócz tego w skład białego sera wchodzą związki mineralne tj. magnez, potas, cynk, a także witamina A, D, E oraz witaminy z grupy B. Obecna w twarogu witamina A przyspiesza proces gojenia się ran, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych, wspomaga walkę z wirusami. Twaróg jest również łatwostrawny. Łatwość w trawieniu wynika z faktu, iż podczas produkcji białko zostaje ścięte i częściowo rozłożone, co ułatwia enzymom dotarcie do wiązań. Biały ser zawiera ponadto niezbędne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. I dlatego też konieczne jest ich dostarczenie wraz z pożywieniem.