Jak zrobić twaróg? Co jeszcze warto wiedzieć?
Twaróg, inaczej nazywany białym serem, to niezwykle popularny produkt nabiałowy, który wytwarzany jest ze świeżego mleka. Twarożek to podstawa diety wielu osób. Można go zjadać na słodko i na słono. Wspaniale sprawdza się jako baza past, ale również najbardziej popularnego deseru - sernika. To opcja, która powinna pojawiać się w menu kilka razy w tygodniu, gdyż jak dowodzą badania, jedna porcja nabiału każdego dnia może pozytywnie wpływać na zdrowie całego organizmu.
Twaróg świetnie sprawdza się na kanapki. Nie trzeba jednak kupować go w sklepie, można stworzyć go samodzielnie. A więc jak zrobić twaróg samemu w domu? Poniżej sprawdzony przepis:
- Przygotuj mleko (3 l) i maślankę (0,5 l).
- Mleko przelej do garnka i podgrzej.
- Gdy będzie ciepłe, dodaj maślankę i podgrzewaj na najmniejszym palniku.
- Całość podgrzewaj do momentu pojawienia się serwatki.
- Serwatkę wyciągnij łyżką cedzakową, a pozostałą część wyłóż na sitko wyłożone gazą.
- Pozostaw do ocieknięcia na kilka godzin.
Przepis na twaróg sprawdzi się dla wszystkich, którzy kochają biały ser. Domowy twaróg można stworzyć z mleka świeżego, ale również z kwaśnego mleka. Swojski twaróg jest smaczny, łatwy i można go zrobić naprawdę szybko.
Przez długi czas nabiał, w tym także biały ser nie cieszył się dobrą opinią. Jego udział w diecie obwiniany był o problemy z hormonami, cerą, a nawet zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów. To jednak tylko spekulacje. Jak się okazuje, dla wielu osób nabiał jest jak najbardziej bezpieczny. Poza tym to doskonałe źródło pełnowartościowego białka, czy wapnia. Nie trzeba sobie go odmawiać. Zwłaszcza gdy przygotowuje się go samodzielnie. Dlatego, że w takim wypadku pozbawiony jest wszelkich konserwantów, wzmacniaczy smaku, czy dodatku cukru. Jednak z tego względu szybciej się psuje, dlatego należy go zjadać szybciej. Taki ser nie może niestety leżakować w lodówce przez długi czas.
Do czego można użyć twarogu?
- do past kanapkowych,
- do naleśników,
- do sernika,
- do makaronu,
- do nadziewania pierogów,
- do smażenia racuchów i placków,
- do deserów.
Jeśli poszukujesz ciekawych inspiracji na użycie tego składnika, znajdziesz je w tym wpisie. Konieczne skorzystaj z prostych przepisów na ciekawe dania z twarogiem zarówno w wersji na słodko, jak i słono.
Czy twaróg jest zdrowy? Jak najbardziej! Z tego powodu warto włączyć go do codziennej diety. Twaróg jest produktem niskoenergetycznym, gdyż zawiera nie więcej niż 3–4 gramy węglowodanów w postaci złożonego cukru mlecznego – laktozy. Ilość tłuszczu w poszczególnych wariantach waha się: chudy twaróg zawiera znikome ilości kwasów tłuszczowych – do 0,5 g/100 g produktu, półtłusty ok. 4 g/100 g, natomiast tłusty do 9 g na 100 g sera. Poza tym w twarogu można znaleźć bardzo duże ilości białka, które zapewnia sytość. Warto również pamiętać, że białko w twarogu jest łatwiej strawne niż to w mleku, z tego względu, że podczas produkcji białko zostaje ścięte i częściowo rozłożone, co ułatwia enzymom dotarcie do wiązań. Biały ser ma niski indeks glikemiczny, więc bez obaw mogą spożywać go osoby z insulinoopornością i cukrzycą. Jako produkt wysokobiałkowy wpływa korzystnie na glikemię po zawierającym go posiłku, spowalniając wzrost poziomu cukru we krwi.