Jak zrobić tapiokę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tapioka to drobne kuleczki, które wytwarzane są z manioku. To egzotyczna rośliny z rodziny wilczomleczowatych pochodzącej z Ameryki Południowej i Środkowej. Tapioka powstaje w procesie mielenia bulwy manioku i najczęściej ma postać mąki lub kuleczek przypominających kaszę. Co ważne, tapiokę można spożywać wyłącznie po ugotowaniu, wysuszeniu lub upieczeniu. Surowa tapioka zawiera trujące związki, m.in glikozyd manihotoksynowy, który łatwo przechodzi w silnie trujący kwas pruski. Najczęściej jest stosowana do zagęszczania musów, sosów, kisieli czy puddingów, może zastąpić makaron lub tradycyjną kaszę. Jednak ostatnio coraz częściej spotkać można wiele przepisów na pyszny i popularny deser - pudding.
Pudding z tapioki staje się niezwykle modny, ze względu na ciekawy smak i wygląd. Nic dziwnego, to naprawdę smaczny dodatek, w dodatku robi się go bardzo prosto, choć wiele osób wciąż zastanawia się jak zrobić tapiokę prawidłowo. Oto najprostszy sposób przygotowania:
- Kuleczki należy przełożyć do miski i zalać mlekiem lub napojem roślinnym, tak by przykrywały całą tapiokę.
- Całość namaczaj przez 1 godzinę.
- Płyn z kuleczkami przelej do garnka i podgrzewaj 15 minut.
- Możesz dodać słodzik lub cukier.
- Pudding przelej do miseczki lub szklanego naczynia i ostudź.
Szukasz inspiracji na dania z tapioki? Koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji, znajdziesz tam niejeden przepis na tapiokę, który doskonale sprawdzi się w codziennej diecie. Przygotowanie puddingu z tapioki zajmie ci nie więcej niż 15 minut.
W gotowaniu niezwykle istotne są proporcje. Także, jeśli chodzi o proste dania. Dlatego i w puddingu to właśnie one są istotne. Na około 100 g perełek zwykle używa się około 2 szklanek wody. W przypadku bubble tea możemy sięgnąć po mniejsze ilości perełek, a większe wody. Gdyż perełki nie mają być głównym składnikiem, są tylko dodatkiem, który miło wzbogaca napój.
Czy warto sięgać po tapiokę na co dzień? Tapioka zawiera wiele cennych witamin i minerałów, dzięki którym wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. W tapioce znajdują się między innymi witaminy B1, B2, B6, C, PP, cynk, fosfor, magnez, potas, wapń czy żelazo. Istotną cechą tapioki jest to, że wspomaga ona funkcjonowanie układu pokarmowego, jest także lekkostrawna. Wynika to z tego, że węglowodany znajdujące się w tapioce są bardzo sprawnie przyswajane przez organizm. Po tapiokę nie powinny jednak sięgać osoby, które chorują na cukrzycę. Ma ona wysoki indeks glikemiczny, przez co powoduje dość szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a potem gwałtowny spadek.
Teraz gdy już wiesz, jak przygotować tapiokę, możesz wykorzystać ten ciekawy dodatek na co dzień. Perełki tapioki stanowią doskonały wybór na co dzień. To wspaniałe urozmaicenie diety, pod warunkiem że wiesz, jak gotować te małe kulki. Tapioka charakteryzuje się całkiem dużym potencjałem kulinarnym. To m.in. z tego powodu jej popularność stale wzrasta. Podobnie jak tofu, cechą szczególną tapioki jest jej neutralny smak, dzięki czemu łatwo przejmuje inne smaki i świetnie uzupełnia desery lub będzie doskonałym dodatkiem do obiadu.