Jak zrobić szpinak? Co jeszcze warto wiedzieć?
Szpinak to warzywo o szerokim zastosowaniu kuchennym. Możemy wykorzystać szpinak świeży lub mrożony - dlatego dnia ze szpinakiem możemy przygotować praktycznie przez cały rok. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. W dalszej części dowiesz się jak przygotować oraz jak usmażyć szpinak, aby przygotować pyszny dodatek do wielu potraw. Szpinak smażony z dodatkiem śmietany kremówki oraz czosnku świetnie sprawdzi się z dodatkiem makaronu. Sos na bazie szpinaku może wzbogacić także w podsmażoną pierś z kurczaka. Z dodatkiem szpinaku przygotujemy także pyszne koktajle oraz smoothie. Dodatkowo ze szpinaku możemy przygotować farsz do pierogów, naleśników oraz tart.
A więc jak zrobić szpinak? Szpinak możesz przygotować na kilka sposobów, które zostały omówione poniżej:
- gotowanie - szpinak świeży dokładnie umyj i osusz, następnie ułóż go na sitku i gotuj na parze przez kilka minut (aby ugotować szpinak na parze sitko umieść na garnku z gotują się wodą, a na sitko ułóż pokrywkę). Gotowane szpinaku w wodzie może sprawić, że szpinak szybko rozgotuj się i powstanie z niego papka.
- smażenie lub duszenie - przygotuj licie szpinaku, cebulę, czosnek, sól pieprz oraz odrobinę masła. Następnie szpinak oczyść i osusz. Na patelni rozgrzej masło i przesmaż na nim posiekaną cebulę z czosnkiem. Na patelnię dodaj szpinak, patelnię przykryj i pozostaw na kilka minut. Po kilku minutach szpinak dopraw do smaku i zdejmij z palnika.
Szpinak to skarbnica cennych składników odżywczych, do których zaliczyć możemy witaminy, składniki mineralne, beta-karoten oraz luteinę. Do witamin obecnych w szpinaku możemy zaliczyć witaminę A, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B, natomiast do składników mineralnych żelazo, potas, magnez, fosfor, sód oraz cynk. Szpinak jest nisko kaloryczne, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Dodatkowo obecność kwasu foliowego sprawia, że warzywo warto włączyć w diecie kobiet w ciąży lub starających się o dziecko - kwas ten spożywany w odpowiedniej ilości zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu. Jednak nie każdy powinien spożywać szpinak. Do osób, które powinny wykluczyć to warzywo z diety, zaliczymy osoby chorujące na kamicę nerkową (jest to spowodowane obecnością kwasu szczawiowego w liściach szpinaku, który wpływa na odkładanie się kamieni nerkowych u osób chorych).
Podsumowując: wiesz już jak przygotować szpinak. Przepis na szpinak smażony oraz gotowany jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Świeży szpinak stanowi dobry dodatek do wielu potraw - możemy wykorzystać go do przygotowania farszu do pierogów lub naleśników, dodatku do koktajli, a także do przygotowania pysznych sosów do makaronu. Szpinak jest niskokaloryczny i posiada wiele witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Niska kaloryczność szpinaku sprawia, że jego dodatek do potraw nie podniesie ich kaloryczności znacząco. Warto pamiętać, że szpinak duszony oraz gotowany zmniejszy swoją objętość.