Jak zrobić sos winegret? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sos winegret wywodzi się z kuchni francuskiej. Domowy sos winegret stanowi doskonały pomysł na dodatek do sałatek. Możemy zaliczyć go do grupy sosów zimnych. Najczęściej do jego wykonania sięga się po oliwę z oliwek, ocet oraz przyprawy, do których możemy zaliczyć pieprz oraz sól. Jeżeli nie posiadamy w kuchni octu, bez problemu możemy zastąpić go sokiem z cytryny. Aby przygotować pyszny sos należy sięgać po składniki spożywcze charakteryzujące się wysoką jakością. Dodatkowo sos możemy wzbogacić w świeże zioła, czosnek oraz musztardę. Sprawdzony przepis na sos winegret jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty niezbędne do przygotowania sosu dostępne są w większości sklepów spożywczych.
A więc jak zrobić sos winegret? Istnieje wiele modyfikacji przepisu, dlatego poznaj 3 różne sposoby na przygotowanie pysznego sosu:
- Aby wykonać klasyczny sos winegret przygotuj oliwę z oliwek, sok z cytryny lub ocet, szczyptę soli oraz pieprzu. Na każde trzy łyżki stołowe oliwy przypada jedna łyżka octu lub soku z cytryny. Składniki umieść w miseczce i dokładnie wymieszaj.
- Aby przygotować miodowy sos winegret przygotuj oliwę z oliwek, sok z cytryny, miód lub syrop klonowy oraz szczyptę soli i pieprzu. W tym przypadku na 4 łyżki oliwy przygotuj jedną łyżkę soku z cytryny oraz płaską łyżkę miodu. Składniki umieść w miseczce i dokładnie wymieszaj.
- Aby zrobić sos musztardowy winegret przygotuj oliwę, sok z cytryny, miód, musztardę, szczyptę soli oraz pieprzu. Aby wykonać ten sos na każde cztery łyżki oliwy z oliwek przygotuj jedną łyżkę soku z cytryny, jedną płaską łyżeczkę miodu oraz jedną płaską łyżeczkę musztardy. Składniki umieść w miseczce i dokładnie wymieszaj.
Sos sałatkowy stanowi gęsty płyn, który możemy przygotować na bazie różnych produktów spożywczych. W zależności od użytych produktów możemy wyróżnić następujące smaki sosu: ostry, łagodny, kwaśny lub słodki. Dodatkowo przez połączenie niektórych produktów spożywczych otrzymamy sosy o smaku np. słodko-kwaśnym. Jako sos do przygotowania sałatki możemy wykorzystać następujące pomysły: dodatek ketchupu, majonezu, musztardy, sosu czosnkowego na bazie jogurtu czy sosu winegret. Najczęściej do przygotowania sałatek wykorzystywane są sosy zimne, jednak możemy sięgać również po sosy ciepłe.
Oliwa z oliwek jest produktem dość kalorycznym, ale dostarczającym do naszego organizmu wielu cennych składników odżywczych. Jest to produkt pochodzenia roślinnego, dlatego w swoim składzie nie zawiera cholesterolu. Obecne są w niej natomiast wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy, obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Oliwa zawiera w swoim składzie pokaźną ilość witaminy A, E oraz K (czyli witamin rozpuszczalnych w tłuszczach). Obecność tych witamin działa przeciwzakrzepowo oraz wpływa na naszą odporność i opóźnienie procesów starzenia się skóry.
Podsumowując: pyszny sos winegret możesz przygotować samodzielnie w domu. Przepis na sos jest bardzo szybki w wykonaniu i nie wymaga od ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Najlepszy sos jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak jeśli wykorzystujemy go do polania sałatki, warto odstawić się na godzinę do lodówki.