Jak zrobić sos serowy do makaronu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ser to produkt, który gości w naszej diecie w różnorakiej formie. Obecnie, ze względu na bogatą ofertę można spróbować wielu rodzajów z całego świata. Do najpopularniejszych gatunków sera można zaliczyć:
- gouda,
- brie,
- cheddar,
- ementaler,
- camembert,
- parmezan,
- oscypek.
Ciekawostką jest, że według badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców i opublikowanych w magazynie „Nature”, okazuje się, że najstarszy na świece ser produkowano już 7500 lat temu w neolicie, na terenie dzisiejszej Polski, na Kujawach.
Sery zwykle wykonywane są z mleka:
- krowiego – np. gouda, ementaler,
- owczego – np. bryndza, oscypek,
- koziego – np. cabrion
Sos serowy świetnie komponuje się z makaronem, jednak te dostępne w sklepach raczej nie zachwyca smakiem, ale również dobrym składem. Najlepszy jest zdecydowanie ten robiony samodzielnie w domu. A więc jak zrobić sos serowy do makaronu w domu? Oto najprostszy przepis na sos serowy:
- Przygotuj potrzebne składniki:
- szklankę śmietanki kremówki,
- g natki pietruszki,
- g dowolnego ulubionego sera startego na tarce.
- W garnku podgrzej śmietankę.
- Dodaj do niej ser i cały czas mieszając, pozwól, by się roztopił.
- Natkę pietruszki drobno posiekaj i dodaj do sera.
- Gdy sos będzie miał już jednolitą, gładką konsystencję dodaj do niego sól, pieprz i gałkę muszkatołową.
- Gotowy sos wymieszaj z makaronem.
Zastanawiasz się jak ugotować szybki makaron z sosem serowym? Możesz skorzystać z powyższej propozycji lub nieco ją urozmaicić. W jaki sposób?
- dodając szpinak,
- dodając papryczkę chili,
- dodając trufle,
- mieszając rodzaje serów,
- dodając czosnek lub cebulę.
To łatwy, a przy tym pyszny pomysł na obiad. Makaron z sosem serowym da się przygotować w kilka chwil, tak naprawdę może być gotowy już w 15 minut. Pasuje idealnie do spaghetti, rurek, czy kokardek. Na co dzień warto jednak sięgać po makaron pełnoziarnisty, który jest świetnym źródłem węglowodanów złożonych i błonnikiem. Będzie odpowiedni nie tylko na szybki i tani obiad dla dorosłych, ale także dla najmniejszych smakoszy. Warto go połączyć z warzywami, by pry okazji dostarczał sporo cennych witamin.
Dlaczego warto sięgać po ser na co dzień? Na pewno ze względu na jego wyjątkowy smak. Sery wzbogacają każde danie o ostrą nutę i posmak umami. Dostarczają jednak dość sporo kalorii, głównie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Mimo wysokiej kaloryczności produktu ser żółty obfituje w cenne dla zdrowia człowieka składniki pokarmowe, witaminy i sole mineralne - głównie: białko, witaminę A i D, wapń, chlor oraz fosfor. Witamina A jest odpowiedzialna za przebieg procesów wzrostowych, przemian tłuszczów oraz wspiera regenerację komórek. Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Sery są też bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a białko jest jednym z podstawowych składników pożywienia. Z uwagi na to, iż ser żółty zaliczany jest do produktów ciężkostrawnych i mogących powodować wzdęcia, ograniczyć jego spożycie powinny także osoby starsze, które ze względu na wiek i zachodzące zmiany w organizmie są bardziej narażone na problemy trawienne.