Jak zrobić sos koperkowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Koperek to jedna z tych przypraw, która ma różnorakie zastosowanie w kuchni polskiej. Zwykle gości w licznych sałatkach, zupach, ale również w sosach. ma delikatny, nieco odświeżający smak i zapach, dlatego wspaniale komponuje się z:
- jajkami,
- drobiem,
- rybami,
- świeżymi warzywami.
Koperek idealnie psuje też do świeżych ziemniaków. Ciężko wyobrazić sobie bez ego dodatku mizerię, czy pyszne leczo. To przyprawa, która nadaje się tak naprawdę do wszystkiego. W dodatku jest łatwy w uprawie i bogaty w składniki odżywcze. Posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Znany przede wszystkim jako środek wspomagający trawienie. Kryje w sobie znacznie więcej zalet niż tylko charakterystyczny smak.
Najlepszy sposób na użycie koperku to przygotowanie z niego niezwykle aromatycznego i lekkiego sosu. Sos koperkowy to wspaniały dodatek do wielu różnych potraw. Nie musisz jednak kupować gotowego produktu, z powodzeniem da się go stworzyć w domu. A więc jak zrobić sos koperkowy samodzielnie? Oto najprostszy przepis na sos koperkowy:
- Przygotuj wszystkie potrzebne składniki:
- pęczek koperku,
- oliwa 2 łyżki,
- czosnek - 3 ząbki,
- bulion 150 ml,
- śmietanka 30% - 300 ml.
- W rondelku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekany drobno czosnek.
- Wlej bulion.
- Koperek drobno pokrój i dodaj do bulionu.
- Wlej śmietankę i doprowadź do zagotowania.
- Jeśli sos będzie za rzadki, możesz przelać jedną chochelkę do miski i wymieszać go z 1 łyżką mąki ziemniaczanej.
Czy warto włączyć koperek do swojej diety? Jak najbardziej! To zioło jest wspaniałym źródłem wielu cennych substancji prozdrowotnych. Koperek ogrodowy wspomaga pracę jelit dzięki olejkom eterycznym, które stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych, a także pobudzają perystaltykę jelit. Jest skuteczny w łagodzeniu niestrawności, wzdęć i wrzodów trawiennych. Koper jest rośliną niezwykle bogatą w witaminy i minerały. Zawiera między innymi witaminy z grupy B (w tym tiaminę, biotynę, ryboflawinę i kobalaminę) oraz witaminy A, D, E i K. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest prawdziwą skarbnicą witaminy C. Wśród minerałów należy wymienić przede wszystkim fosfor, żelazo i wapń. Ekstrakty z nasion wykazują aktywność przeciwwrzodową i umiarkowanie hamującą rozwój Helicobacter pylori. Limonen, karwon, kwas linolowy i kwas chlorogenowy zawarty w nasionach kopru, wykazują działanie przeciwzapalne i gastroprotekcyjne. Koper ogrodowy nie tylko pomaga na dolegliwości żołądkowo–jelitowe, chroniąc naszą okrężnicę przed nowotworem, ale także odchudza i łagodzi migreny.
Teraz gdy wiesz już jak ugotować smaczny sos ze świeżym koperkiem, możesz przyrządzić go do obiadu. To pyszny dodatek do mięs, ryby, czy makaronu. Robi się go na śmietanie, w wersji bardziej fit można też przygotować go na jogurcie. To dobry wybór również dla początkujących osób. W tym wpisie znajdziesz też ciekawe inspiracje na danie z sosem koperkowym, które świetnie sprawdzają się na obiady dla całej rodziny. Sos przygotowany na bazie śmietanki nie obciąża dodatkowo żołądka tak jak ten z masła, czy zawierający zasmażkę.