Jak zrobić sos beszamelowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sos beszamelowy to rodzaj sosu przygotowywanego jako zasmażka z mąki na maśle i rozprowadzona mlekiem. Sos beszamelowy najczęściej doprawiany jest solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Czasami można wykorzystać również dodatek soku cytrynowego. Początkowo sos beszamelowy przygotowywany był na bazie podsmażonych na maśle warzyw z dodatkiem śmietanki, soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej - obecnie przepis został uproszczony. Jako dodatkowe składniki sosu beszamelowego możemy wykorzystać ser cheddar, musztardę, śmietankę kremówkę, parmezan, podsmażoną oraz zmiksowaną cebulkę. Domowy beszamel świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań z makaronu, do zapiekanek lub do lasagne. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do ryby pieczonej lub smażonej. Sprawdzony przepis na sos beszamelowy jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc jak zrobić sos beszamelowy w domu? Na początek przygotuj 2 szklanki mleka, 3 łyżki mąki, ćwierć kostki masła, odrobinę soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej. Do rondelka włóż masło i roztop je na małej mocy palnika. Następnie do roztopionego masła dodaj po łyżce mąki i dokładnie wymieszaj składniki. Gdy masa z mąki oraz masła będzie gładka, wlej do niej ciepłe mleko, oraz dodaj przyprawy do smaku. Zwiększ moc palnika i cały czas mieszaj sos rózgą do ubijania. Sos mieszaj do momentu, aż zgęstnieje.
Aby odpowiednio przygotować sos beszamelowy najważniejsze jest jego mieszanie. Najlepiej robić to energicznie przy pomocy rózgi, żeby zapobiec pojawianiu się grudek. Jeśli jednak pojawią się grudki, sos możesz przecedzić przez sito o drobnych oczkach i wymieszać. Sos powinien być gęsty, jednak trochę rzadszy od budyniu (sos zgęstnieje jeszcze podczas pieczenia oraz stygnięcia). Do zbyt gęstego sosu dodaj odrobinę mleka i ponownie dokładnie go wymieszaj.
Mąka pszenna jest najczęściej wybierana w kuchni polskiej do przygotowania różnych potraw. Otrzymuje się ją z pszenicy oraz wykorzystuje do produkcji sosów, pieczywa oraz do ciasta. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera większą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham. Mąka pszenna zawiera również gluten, który nie jest wskazany w diecie osób chorujących na celiakię.
Podsumowując: wiesz już, jak się robi smaczny sos beszamelowy. Najlepszy sos jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Składniki niezbędne do jego przygotowania są dostępne w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Ten szybki w przygotowaniu sos wykorzystywany jest jako jeden ze składników klasycznej lasagne z mięsem mielonym oraz sosem pomidorowym. Dodatkowo wykorzystanie beszamelu jako sosu do zapiekanek sprawia, że te nie wysychają nadmiernie podczas pieczenia.