Jak zrobić sok z malin? Co jeszcze warto wiedzieć?
Maliny w kuchni posiadają szerokie zastosowanie. Chętnie wykorzystywane są do przygotowania przetworów do słoików na zimę (np. konfitur, dżemów, soków, syropów). Na bazie malin można przygotować również sosy, które świetnie sprawdzą się jako dodatek do mięs pieczonych. Maliny można wykorzystać również do przygotowania deserów oraz ciast, koktajli i smoothie, a także napojów alkoholowych (np. malinówki). Maliny można również wykorzystać jako dodatek do owsianek na słodko. Poza sezonem warto wykorzystać maliny mrożone. W dalszej części dowiesz się, jak się robi domowy sok ze świeżych malin, który można podać do picia dla dzieci i dorosłych. Przepis na sok z malin jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty niezbędne do jego zrobienia dostępne są w większości sklepów spożywczych. Sok z malin świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty w sezonie jesienno-zimowym.
A więc jak zrobić sok z malin? Na początek przygotuj 2 kg malin, 600 gram cukru oraz sok wyciśnięty z jednej cytryny. Następnie maliny dokładnie oczyść i odrzuć te zepsute. Maliny umieść w garnku i wsyp do nich cukier. Maliny pozostaw w garnku na około 2-3 godziny (lub na całą noc) - maliny samoistnie puszczą sok, a cukier delikatnie rozpuści się. Następnie garnek z malinami ustaw na średniej mocy palniku i składniki zagotuj, mieszając co jakiś czas drewnianą łyżką. Zawartość garnka przecedź przez gęste sito do drugiego garnka - pulpę z malin dokładnie wyciśnij na sitku, aby wydusić z nich cały sok. Do garnka z sokiem malinowym dodaj sok z cytryny. Sok ponownie zagotuj. Wrzący sok przelej do wyparzonych słoiczków i od razu zakręć je. Słoiki odwrót do góry dnem i pozostaw na 10 minut. Następnie słoiki ustaw nakrętką do góry, przykryj je ręcznikiem i pozostaw do całkowitego wystudzenia. Słoiczki z sokiem malinowym przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Maliny są źródłem wielu składników mineralnych i witamin. W malinach znajdziemy witaminy C, E, B1, B2, B6, potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor, a także cynk. Maliny wykazują wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia - możemy do nich zaliczyć zmniejszenie gorączki, zwiększenie potliwości, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszenie ryzyka rozwoju anemii, wzmocnienie układu odpornościowego, zmniejszenie produkcji wolnych rodników oraz opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Dodatkowo spożywania malin zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując: maliny doskonale sprawdzają się, aby przygotować przetwory do słoików na zimę. Pyszny sok z malin warto dodawać do herbaty w sezonie jesienno-zimowym lub pić kieliszek soku bez żadnych dodatków. Sok jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Słoiczki z sokiem można poddać procesowi pasteryzacji. Maliny stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do diety. Poza sezonem sięgaj po domowe przetwory z malin lub po maliny mrożone. Sok z malin możesz wykorzystać również do przygotowania kompotu w sezonie zimowym.