Jak zrobić sok z czarnej porzeczki?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sok z czarnej porzeczki to niezwykle smaczny, ale również zdrowy dodatek. Idealnie sprawdza się z herbatą, ale można na jego bazie przygotowywać także ciepłe napary, czy kompoty. Oczywiście najlepszy jest ten, przygotowany własnoręcznie w domu. Domowy sok zawiera często dużo mniej cukru, a jest równie pyszny. A więc jak zrobić sok z czarnej porzeczki? Poniżej sprawdzony przepis:
- Przygotuj potrzebne składniki:
- owoce czarnej porzeczki - 1 kg,
- cukier - 100 g.
- Owoce umyj i oczyść, przełóż je do garnka.
- Wsyp cukier i wlej wodę (około 500 ml).
- Gotuj na niewielkim ogniu do rozgotowania owoców.
- Przelej sok przez gazę do słoików i zamknij szczelnie.
- Butelki lub słoiki możesz dodatkowo zapasteryzować. Pasteryzacja jest konieczna, jeśli chcesz przetrzymać je na zimę.
Całość możesz też przygotować w sokowniku. Jeśli chcesz stworzyć syrop z czarnej porzeczki, wystarczy, że dodasz więcej cukru, tak by całość była nieco bardziej gęsta.
Teraz gdy już wiesz, jak się robi dobry sok z czarnej porzeczki, możesz przygotować go z łatwością w swoim domu. To idealna opcja na wykorzystanie dużych ilości czarnej porzeczki, która głównie pojawia się latem. To bardzo smaczna i niezwykle ciekawa opcja, która jest również bardzo zdrowa. Sok z owoców czarnej porzeczki wzmacnia układ odpornościowy i siły witalne organizmu, dlatego świetnie sprawdzi się w stanach wyczerpania i przemęczenia. Sok z czarnej porzeczki, dzięki dużej zawartości antyoksydantów, przyspiesza też wydalanie toksyn. Już picie jednej szklanki soku z czarnej porzeczki dziennie, przyczynia się skutecznie do obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego. Składniki tego owocu wpływają bowiem pozytywnie na naczynia krwionośne, regulując ciśnienie oraz wzmacniają serce. W soku z czarnej porzeczki znajdziemy też kwasy fenolowe, które działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Poprawiają też pracę serca i zapobiegają zawałom. W swoim składzie czarna porzeczka zawiera minimalne ilości białka oraz około 15 procent węglowodanów. Dostarcza również sporej ilości witaminy C, a mianowicie w 100 g owocu znajdziemy aż 183 mg tej witaminy, czyli ponad 240 procent naszego dziennego zapotrzebowania. Sok z czarnej porzeczki nie będzie jednak polecany osobom z biegunką. To również niezbyt dobry wybór dla osób z cukrzycą. Ze względu na spory dodatek cukru prostego podnosi on poziom glukozy naprawdę szybko. Osoby, które mają problemy z glikemią, powinny raczej sięgać po całe, nieprzetworzone owoce, które nie zawierają dużej ilości cukru, a dostarczają sporo błonnika.
Może być spożywany w czystej postaci, można go rozcieńczać z wodą, a także dodawać do herbaty. Sok z czarnej porzeczki sprawdzi się także, jako składnik dżemów, kompotów, czy różnego rodzaju alkoholi np. likierów. Sok ten ma więc sporo różnych zastosowań. Idealnie sprawdzi się również do domowych galaretek, czy kisieli. Można go połączyć z innymi, słodszymi owocami, gdy chce się przygotować deser dla dzieci, które mogą nie przepadać za jej kwaśnością.