Jak zrobić sok z czarnego bzu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sok z czarnego bzu to najlepszy sposób na przeziębienia. Nie trzeba go jednak kupować, można stworzyć go samodzielnie w domu. A więc jak zrobić sok z czarnego bzu? Poniżej sprawdzony przepis:
- Przygotuj potrzebne składniki:
- czarny bez - 2 kg,
- cukier - 0,5 kg
- sok z cytryny - 25 ml.
- Owoce czarnego bzu dobrze wypłucz, przełóż do garnka. Zalej 2 szklankami wody.
- Całość zasyp cukrem i gotuj na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając przez 2 godziny.
- Odcedź owoce i dodaj sok z cytryny. Całość gotuj przez kolejną godzinę.
- Sok przelej do wyparzonych słoików lub butelek.
- Słoiki lub butelki poddaj pasteryzacji.
Sok z czarnego bzu może spokojnie korzystać na co dzień, ze względu na jego wspaniałe właściwości zdrowotne. Owoce bzu czarnego są bogate w antocyjany i witaminy dlatego wykazują działanie wzmacniające, odtruwające, moczopędne i przeciwwirusowe. Znajdują zastosowanie również w leczeniu stanów zapalnych żołądka oraz jelit. Optymalna, dzienna dawka soku z czarnego bzu to szklanka. Najlepiej jednak spożywać go w niewielkich ilościach kilka razy dziennie. Nie ma przeciwwskazań do stosowania soku z czarnego bzu. Mogą pić go nawet dzieci od 2 roku życia. Nieodpowiednie spożycie czarnego bzu powoduje także przyśpieszone tętno. Zjedzenie rośliny nie podwyższy jednak ciśnienia. Wręcz przeciwnie – wielu naukowców potwierdziło, że odpowiednio przygotowany wywar, posiada substancje, które obniżają ciśnienie krwi. Systematyczne przyjmowanie preparatów z czarnego bzu obniża także stężenie cholesterolu, trójglicerydów oraz LDL (tzw. złego cholesterolu), poprawiając tym samym profil lipidowy pacjenta. Stanowi to doskonałą profilaktykę w przypadku cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Z czarnego bzu powinny zrezygnować osoby mające skłonność do alergii. Reakcja alergiczna może objawiać się pieczeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, problemami z oddychaniem, a nawet wstrząsem anafilaktycznym.
Czarny bez jest krzewem osiągającym dość spore rozmiary, bo nawet 10 metrów wysokości. Czasem nawet rozrasta się na kształt drzewa. Jego kwiaty są białe lub kremowe, skąd wzięła się więc nazwa "czarny bez"? Pochodzi ona od jego owoców, które mają barwę ciemnofioletową i średnicę nawet 8 milimetrów. Z racji swoich niewielkich wymagań glebowych czarny bez jest rośliną rozpowszechnioną praktycznie na całym świecie. Krzewy czarnego bzu występują bowiem w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej, a także Afryce Północnej. Bogactwem składników posiadających właściwości zdrowotne wykazują się dwie części tego krzewu. Zarówno kwiaty, które zawierają kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, garbniki, jak i olejki eteryczne, ale również owoce, te z kolei są bogate w witaminy B, C, żelazo, wapń, fosfor, ale także w pektyny czy garbniki.
Teraz gdy wiesz już jak przygotować domowy i pyszny sok z czarnego bzu, możesz wykorzystać go na co dzień. Przepis na sok z czarnego bzu to dobry pomysł na przetwory na zimę. Możesz dodawać je do ciepłej herbaty, czy ciepłej wody. Z dodatkiem soku z cytryny i imbirem stworzy pyszny i zdrowy napar.