Jak zrobić sok z aloesu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Aloes to rodzaj sukulentu, który można podzielić na 550 różnych gatunków. Znaleźć tu można formy krzewiaste, drzewiaste, a nawet liany. Występują na Półwyspie Arabskim, Madagaskarze i w Afryce. W Polsce nie znajdziemy aloesu dzikorosnącego, ale to częsty obywatel naszych parapetów. Największą popularnością cieszy się aloes zwyczajny- aloe vera. Jego liście w 96% składa się z wody, ale to pozostałe 4% są prawdziwą bombą wartości odżywczych. Wskazuje się, że w tej niewielkiej ilości znajduje się aż 270 różnych składników aktywnych biologicznie. W aloesie znajdziemy witaminy takie jak witamina A, C oraz E, a także witaminę B12, kwas foliowy oraz cholinę. Te witaminy to popularne przeciwutleniacze, które mają moc zmniejszania ryzyka powstania nowotworów. Są w aloesie również minerały- chrom, cynk, selen, magnez, mangan- niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Na szczególną uwagę zasługują również enzymy takie jak lipaza, katalaza, celulaza i peroksydaza- wspomagające proces metabolizmu cukrów i tłuszczów. Znajdziemy tu również bradykinazę, która działa łagodząco na stany zapalne skóry. W aloesie obecne są również aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także kwas salicylowy. Kwas ten ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Jak można wprowadzić aloes do swojej diety? Najlepiej poprzez sok aloesowy. Wykonuje się go z liści aloesu. Liście te podzielone są na 3 warstwy. Warstwa zewnętrzna, czyli gruba skóra, ma za zadanie syntetyzować białka i węglowodany. W jej środku tworzą się wiązki, z pomocą których następuje transport wody i skrobi. Warstwa środkowa, lateksowa ma formę żółtego, gorzkiego soku. I ostatnia, ale najistotniejsza – warstwa wewnętrzna. Tę część liścia tworzy przezroczysty żel, którego 99% składu stanowi woda. Pozostały 1% to właśnie tak cenne wartości odżywcze.
W sklepach i aptekach można spotkać aloes w różnych postaciach- żelu, soku, suplementów diety. Warto aloes uwzględnić w swoim stylu życiu. Żel z aloesu to jeden z popularniejszych metod leczenia oparzeń. Stosuje się go również przy odleżynach, owrzodzeniach czy ranach popromiennych. Obecne w żelu składniki działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo stąd tak chętne sięganie po ten składnik.
Sok aloesowy polecany jest przy przeziębieniach. To sprawdzony sposób również przy problemach trawiennych. Regularne spożywanie produktów z aloesem może odnieść pozytywny skutek również przy występującej łuszczycy, egzemie czy alergiach.
Jak zrobić sok z aloesu samemu w domu? Przede wszystkim musimy mieć wyhodowany aloes. Liście nie mogą być młodsze niż 2 lata ani starsze niż 5 lat- to zapewni ich najlepszą wartość odżywczą. Przez dwa tygodnie przed użyciem rośliny nie należy podlewać. Liście, które chcemy wykorzystać, ucinamy u nasady, tuż przy ziemi i chowamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie należy uciąć kolce i wydrążyć żelowy środek liścia. Następnie miksuje się go z sokiem z cytryny i pomarańczy. I taki gotowy sok można przechowywać tydzień w lodówce i codziennie używać do picia. Sami widzicie, że przepis na sok z aloesu jest bardzo prosty, a z niego powstaje dobry, zdrowy napój. Taki świeży, domowy sok to świetne rozwiązanie wspomagające stan naszego zdrowia.
Sok z aloesu, choć jest najlepszy, to niestety nie wszyscy mogą go spożywać. Do przeciwwskazań stosowania aloesu należy cukrzyca, ciąża, choroby serca czy nerek. W tych ostatnich przypadkach może spotęgować ryzyko działań niepożądanych przyjmowanych leków.