Jak zrobić śmietanę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się jak zrobić śmietanę samemu w domu? Nie jest to zadanie proste, jednak da się przygotować ten produkt również w swojej kuchni. Będziesz potrzebować do tego mleka niepasteryzowanego, czyli tzw. świeżego, słodkiej śmietanki oraz bakterii starterowych, które zakupisz w sklepach online.
- Mleko wraz ze śmietanką przelej do garnka i zagotuj.
- Całość wystudź do temperatury pokojowej.
- Wsyp bakterie i dokładnie wymieszaj.
- Całość wstaw do ciepłego miejsca na co najmniej 10 - 12 godzin.
- Po tym czasie przełóż śmietanę do pojemnika i trzymaj w lodówce.
Domowa śmietana to doskonały pomysł na dodatek do wielu dań. Ten przepis na śmietanę, choć może wydawać się skomplikowany, wcale taki nie jest. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie użycie produktów. Śmietanę robi się z mleka krowiego, warto jednak wiedzieć, że nie sprawdzi się mleko UHT, czy pasteryzowane.
Jak się robi domową śmietanę? Najlepsza to ta, która nie zawiera sztucznych dodatków, czy wzmacniaczy smaku. Sprawdzony przepis znajdziesz powyżej. Gotową śmietanę możesz używać do różnych dań, jednak ciężko zrobić z niej bitą śmietanę. Lepiej sprawdza się ona do zabielania zup.
Przygotowanie kwaśnej śmietany to zawsze trudny proces. Nie jest to tak trudne jak robienie twarogu, ale wciąż potrzeba do tego sporo pracy. Ludzie używają kwaśnej śmietany na wiele różnych sposobów, na przykład do pieczenia i gotowania lub w deserach. Kwaśna śmietana to gęsty płyn wytwarzany z mleka, które nie jest już zbyt świeże. Ma kwaśny smak i gęstą konsystencję.
Oryginalna śmietana robiona była tylko z mleka krowiego przy użyciu kultury starterowej. Obecnie stosuje się mleko krowie lub owcze, aby ułatwić jej przygotowanie. Proces tworzenia tego produktu mlecznego stał się łatwiejszy niż kiedyś, gdy ludzie robili to ręcznie. Do przygotowania śmietany zwykle używa się kultur starterowych ze specjalnych kultur bakteryjnych. Niektórzy dodają do niej również witaminy i inne suplementy, by nie tylko miała odpowiednią gęstość, czy smak, ale również zalety zdrowotne. Popularne dodatki obejmują białko serwatki, maślankę, drożdże kefirowe lub kultury jogurtowe oraz różne aromaty, takie jak skórka z cytryny lub nasiona laski wanilii.
Najwyższej jakości śmietana powinna być gładka, wolna od niepożądanych zapachów i smaku; nie może ona także zawierać żadnych osadów ani ciał obcych, nie powinna jej również charakteryzować nadmierna kwasowość. Jako produkt mleczy musi zawierać co najmniej 25% tłuszczu maślanego.
Choć śmietana nie kojarzy się raczej z produktem, po który powinno się sięgać często, to jednak nie jest pozbawiona wartości odżywczych. Śmietana, podobnie jak inne produkty mleczne, jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, wapnia, fosforu, witaminy A oraz witamin B2 i witaminy B12. Wapń i fosfor wpływają korzystnie na kości i zęby. Jednak warto pamiętać, że zawiera również spory dodatek tłuszczów nasyconych, które w nadmiarze nie działają korzystnie na zdrowie, zwłaszcza układu krwionośnego.