Jak zrobić smalec? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wiejski smalec to pyszny dodatek na kanapki. Zwykle kupuje się go w sklepie, jednak można też przygotować go zupełnie samodzielnie. A jak wiadomo, najlepszy jest właśnie domowy. Smalec to tłuszcz powstający z wytopienia tkanki tłuszczowej ssaków i ptaków. Ma biały kolor i zwartą, stałą konsystencję w temperaturze pokojowej. A więc jak zrobić smalec samodzielnie? Oto sprawdzony przepis na smalec:
- Przygotuj potrzebne składniki:
- mięso wieprzowe np. karkówkę 200 g,
- słoninę wieprzową 500 g,
- cebulę 100 g.
- Mięso i słoninę opłucz dokładnie i pokrój w bardzo drobną kostkę.
- Rozgrzej dużą patelnię i podsmaż mięso i słoninę.
- Cebule umyj i obierz. Pokrój w drobną kostkę i przełóż na patelnię. Smaż przez 20 minut. Możesz całość lekko posolić.
- Ostudź go i przełóż do słoika.
Tradycyjny swojski smalec robi się ze słoniny ze skwarkami oraz z cebulką. Można dodać jednak do niego odrobinę mleka, dzięki temu staje się on bardziej kremowy. To smaczny dodatek, który sprawdzi się do chleba. Ten przepisu jest pyszny i dobry nawet dla początkujących.
Pomimo że smalec zawiera prozdrowotne nienasycone kwasy tłuszczowe, to wciąż jest źródłem szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych. Co więcej, jeśli kupujemy go ze sklepowej półki, to może on zawierać tłuszcze „trans”. Jeśli chce się uniknąć dużych ilości kwasów trans lepiej przygotować go samodzielnie. Nie jest to proces trudny, czy długotrwały, a pozwala zadbać o zdrowie. Ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu oraz wysoką kaloryczność smalec powinien być spożywany w ograniczonych ilościach, bo zwartość tłuszczów zwierzęcych przyczynia się do zwiększenia ryzyka nadwagi, otyłości, miażdżycy i nowotworów, Smalec jak najbardziej może stanowić część zdrowej i zbilansowanej diety, ważne, by nie gościł w niej zbyt często. W innym razie będzie niebezpieczny dla zdrowia. Wato, jednak wiedzieć, że smalec ma jedną zaletę, której nie dostarcza żaden inny tłuszcz (oprócz masła). Smalec jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł spożywczych witaminy D. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych smalec może mieć pozytywny wpływ na regulację gospodarki lipidowej organizmu. Zwarty w nim kwas stearynowy skutecznie obniża poziom cholesterolu frakcji LDL.
Smalec ze względu na to, że zawiera niewiele wrażliwych na wysoką temperaturę kwasów polienowych i sporo odpornych termicznie kwasów nasyconych i jednonienasyconych znakomicie nadaje się do obróbki termicznej. Niemniej jednak nie należy walorów smalcu przeceniać i smażyć na nim w nieskończoność i przy bardzo wysokich temperaturach. Choć smalec nadaje się do smażenia lepiej niż np. olej słonecznikowy, to jednak wciąż wypada gorzej niż masło klarowane, czy olej rzepakowy i oliwa. Te dwa ostatnie są najbardziej polecane. Warto jednak wiedzieć, że dawniej gospodynie smażyły na smalcu... pączki. Co może dziwić, gdyż tłuszcz ten nie kojarzy się ze słodkimi wypiekami.
Do czego używać smalcu? Oprócz obróbki termicznej najlepiej sprawdzi się po prostu na kanapkach. Zwłaszcza z dodatkiem świeżych warzyw lub z ogórkiem kiszonym. Lepiej nie dodawać do niego wędliny, gdyż zwiększy to za bardzo udział tłuszczów nasyconych.