Jak zrobić ser żółty? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ser żółty zaliczany jest do twardych serów podpuszczkowych, które uzyskiwane są podczas procesu denaturacji mleka podpuszczką (enzymem) - powstaje wtedy masa serowa, która poddawana jest dojrzewaniu. W dalszej części dowiesz się jak domowym sposobem przygotować swojski ser żółty z mleka i z twarogu. Ser żółty posiada wiele zastosowań w kuchni – możemy wykorzystać go jako dodatek do kanapek, do przygotowania zapiekanek lub jako dodatek do sosów. Ser możemy wykorzystać także jako nadzienie do mięsa, jeśli przygotowujemy np. kieszonki z mięsa drobiowego. Dodatkowo ser żółty stanowi doskonały składnik do przygotowania pysznych koreczków. Przepis na ser żółty jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc jak zrobić ser żółty w domu? Na początek przygotuj pół kilograma sera twarogowego półtłustego, 400 ml mleka 3,2% niepasteryzowanego, 50 gram masła, 1 żółtko jaja kurzego, pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz sól wedle uznania. Twaróg rozdrobnij widelcem i przełóż do garnka. Następnie do garnka wlej mleko i składniki zagotuj, cały czas mieszając. Składniki gotuj na małym ogniu przez około 10 minut, do momentu wytrącenia się serwetki. Sito wyłóż gazą i przelej zawartość garnka. Z masy odciśnij nadmiar płynu. W tym samym garnku rozpuść masło, dodaj masę serową i szybko wymieszaj składniki. Wyłącz gaz pod garnkiem i masę dopraw solą. Następnie dodaj żółtko jaja kurzego i dokładnie wymieszaj masę (staraj się zrobić to bardzo energicznie). Na sam koniec do masy dodaj sodę i wymieszaj. Ser powinien podwoić swoją objętość, a następnie opaść. Miskę wyłóż folią aluminiową i włóż do niej ser. Ser pozostaw do przestygnięcia i wstaw go na noc do lodówki. Gotowy ser podawaj jako dodatek do ulubionych dań.
Ser żółty to produkt wysokokaloryczny, dlatego nie jest zalecany w zbyt dużej ilości szczególnie na diecie redukcyjnej. Zawiera on jednak niektóre witaminy oraz składniki odżywcze, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Możemy zaliczyć do nich wapń, fosfor, cynk, seler, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Ser żółty stanowi także doskonałe źródło białka - dlatego świetnie sprawdzi się w diecie laktowegetariańskiej.
Podsumowując: wiesz już jak samemu przygotować domowy ser żółty. Istnieje wiele przepisów na jego przygotowanie, jednak ten wydaje się najprostszy. Składniki niezbędne do przygotowania pysznego sera powinny mieć odpowiednie proporcje: na 0,5 kg sera twarogowego powinno przypadać 400 ml mleka oraz 50 g masła. Najlepszy ser żółty zawdzięczasz swoją barwę dzięki wykorzystaniu żółtka jaja kurzego, jednak jeśli nie preferujesz dodatku jaj do produkcji sera, możesz wykorzystać kurkumę – pamiętaj jednak, że ma ona charakterystyczny smak. Pamiętaj również o tym, aby do produkcji sera wykorzystać mleko niepasteryzowane. Domowy ser żółty możesz wykorzystać do przygotowania wielu ciekawych potraw oraz jako dodatek do kanapek, które możesz podać na śniadanie lub zabrać na drugie śniadanie do pracy.