Jak zrobić rosół? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tradycyjny rosół to jeden z najbardziej popularnych dań, które towarzyszą w polskich domach nie tylko od święta. Dzisiaj pokażę Ci jak zrobić rosół drobiowy, który będzie najlepszy dla każdego bez względu na wiek.
Do przygotowania zupy będzie Ci potrzebna spora porcja świeżych warzyw takich jak: marchew, pietruszka, seler, por. Dodatkowo mięso z kurczaka, u mnie są to nogi i kawałek wołowiny.
Drób należy do chudych mięs, jest to źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Mięso drobiowe dostarczy do naszego organizmu dodatkowo spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, D, E. Dodatkowo wołowina jest bogatym źródłem witamin z grupy B, cynku, a także żelaza hemowego, które jest dużo łatwiej przyswajalne przez nasz organizm niż żelazo niehemowe, czyli to pozyskiwane z roślin. Mięso to także źródło pełnowartościowego białka, które daje nam uczucie sytości na długi czas.
Nasz drobiowy rosół powstanie z bulionu warzywnego. Polecam bulion warzywny w szklanym słoiczku, sprawdzi się idealnie, a dzięki niemu zupa będzie bardzo dobra.
Zatem poznaj mój przepis na rosół.
W pierwszej kolejności umyj mięso i przełóż je do garnka, zalej wodą – 2 litry i zacznij gotować. Powinno zająć to około godzinę, w międzyczasie wyciągaj powstałe od gotowania szumowiny. Dodaj przyprawy takie jak ziele angielskie, liście laurowe i gotuj jeszcze chwile. W tym czasie obierz włoszczyznę i pokrój składniki na mniejsze kawałki. Dodaj do wywaru, gotuj na niewielkim ogniu do momentu, gdy wszystkie składniki będą miękkie.
Na końcu dodaj bulion warzywny. Mój sprawdzony sposób jest gotowy i dobry do podania.
Sam widzisz, jaki to prosty przepis na obiad, poradzi sobie. Z nim nawet osoba zaczynająca swoją przygodę w kuchni. W ciągu 2 godzin jesteś w stanie przygotować smaczny rosół z kurczaka dla całej rodziny.
Skoro już wiesz, jak ugotować zupę i na czym gotować rosół, zastanów się nad dodatkami. Rosół idealnie smakuje z makaronem. Należy pamiętać, że makaron najczęściej przygotowywany jest z pszenicy, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania. Makaron ugotuj al dente, dzięki temu będzie on charakteryzował niższym indeksem glikemicznym, co będzie ważne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do której zaliczamy takie jednostki chorobowe jak insulinooporność, cukrzyca typu II. Warto postawić na makaron pełnoziarnisty lub z pszenicy durum, będą one charakteryzowały się niższym IG niż makaron ze zwykłej mąki pszennej.