Jak zrobić puree z dyni? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dynia to warzywo wciąż niezbyt popularne w kuchni. Warto to zmienić, gdyż nie tylko doskonale smakuje, ale również jest bardzo zdrowa. W dodatku można jej używać na naprawdę wiele sposobów. Choć to warzywo, sprawdza się nie tylko w daniach wytrawnych. Można po nią sięgnąć również, przygotowując smaczne desery, np. ciasta, czy niezwykle popularną za granicą pumpkin spice latte, czyli kawę z musem dyniowym i korzennymi przyprawami. Choć dynię można używać do różnych przepisów w całości, w wielu pojawia się konieczność wykorzystania musu. Można go kupić w sklepie, jednak najlepszy mus to ten, przygotowany własnoręcznie w domu. Nie tylko jest świeży i smaczny, ale również pozbawiony dodatków, które nie są konieczne.
A więc jak zrobić puree z dyni? Puree z dyni to niezwykle przydatny dodatek. Można go używać na wiele sposobów, czy to do deserów, wypieków, kluseczek, czy zup. Jego przygotowanie również nie jest trudne. Musisz posiadać tylko blender, kuchenkę i ulubioną odmianę dyni. Najlepsze gatunki to dynia muscata, czy dynia piżmowa. Oto najprostszy przepis na puree z dyni:
- Dynię pokrój na mniejsze kawałki. Wydrąż pestki - możesz je wysuszyć i użyć później. Dynię obierz ze skórki i pokrój w kostkę.
- Dynię przełóż do rondla i dodaj odrobinę wody, tak, by dynia nie przywierała do dna i nie przypalała się.
- Dynię duś do całkowitego rozpadnięcia się. Najlepiej robić to pod przykryciem.
- Dynię ostudź i zblenduj na gładki mus.
Puree z dyni to pomysł na wiele smacznych dań. Zrobisz na jego bazie pyszne ciasta, ciastka, czy kluski. Smaczne sosy, które wykorzystasz nie tylko do mięsa, ale również jako dodatek do makaronu. Puree z dyni doskonale sprawdza się również na obiad dla malucha. To dobre rozwiązanie nawet w trakcie rozszerzania diety.
Rozgotowanie dyni, to jeden z prostszych sposobów na uzyskanie puree. Jednak można użyć również innego, puree da się również zrobić z dyni pieczonej. Jak się robi taki dodatek? Oto sprawdzony przepis:
- Dynię podziel na mniejsze kawałki.
- Blachę piekarnika wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na niej kawałki dyni, tak, by na siebie nie zachodziły.
- Dynię skrop odrobiną oliwy, nie musi być jej dużo.
- Dynię piecz przez 50 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.
- Dynię nieco ostudź, a miękki miąższ zeskrob łyżką do miski. Wystudź go i delikatnie zblenduj.
Możesz używać obu sposobów na przygotowanie swojego puree z dyni. Oba sprawdzają się idealnie. Jeśli jednak nie lubisz obierać dyni, jest to bowiem dość pracochłonne zadanie, możesz sięgnąć po puree z pieczonego warzywa. Dzięki temu jest pyszne, ale również łatwe i szybkie.
Dynia to warzywo, które powinno gościć w naszej diecie znacznie częściej. Przede wszystkim jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, jej miąższ ma wartość energetyczną około 30 kcal/100 g. Soki i przeciery z dyni działają moczopędnie, dzięki czemu warzywo to znajduje zastosowanie przy leczeniu schorzeń nerek oraz układu krążenia. Dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. magnez, selen, potas i cynk. Stanowi także źródło białka i błonnika pokarmowego. Dzięki antyoksydantom wzmacnia układ odpornościowy i dba o skórę. Dynia jest szczególnie polecana w leczeniu zaparć. Zbawiennie wpływa na pracę jelit i pobudza procesy trawienne.