Jak zrobić powidło śliwkowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Śliwki występują w wielu odmianach, dlatego ich kulinarne zastosowanie jest bardzo szerokie. Dojrzałe śliwki można spożywać bezpośrednio po zebraniu, oddzielając od nich jedynie pestkę. Pokrojone śliwki z usuniętą pestka doskonale sprawdza się również jako dodatek do kompotów, słodkich sałatek owocowych, będą również doskonałym dodatkiem do potraw przyrządzonych na bazie mięsa, słodkich sosów oraz deserów. Śliwki nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, możesz przygotować z nich także powidła śliwkowe. W dalszej części dowiesz się jak robić powidła śliwkowe w domu. Sprawdzony przepis na powidło śliwkowe jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania powideł dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
A więc jak zrobić powidło śliwkowe? Na początek przygotuj 2 kg śliwek oraz 200 gram cukru (jeśli śliwki nie są zbyt słodkie). Jako dodatek możesz również wykorzystać płaską łyżeczkę cynamonu. Śliwki umyj, osusz, przetnij na pół i wyciągnij pestkę. Śliwki przełóż do garnka i zalej je odrobiną wody (około 4-5 łyżek stołowych). Śliwki gotuj na małej mocy palnika, mieszając od czasu do czasu. Śliwki gotuj przez około 1,5 godziny (dobrze przygotowane powidła śliwkowe powinny spadać z łyżki płatami). Pod koniec gotowania do powideł dodaj cukier i ponownie je zagotuj, aby zgęstniały (proces gęstnienia powinien trwać jeszcze około 30 minut). Gorące powidła przełóż do wyparzonych, suchych słoiczków, dobrze je zakręć i pasteryzuj.
Śliwki stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Śliwki są owocami stosunkowo niskokalorycznymi, dlatego chętnie włączane są do diet redukcyjnych. Świeże śliwki węgierki posiadają niski indeks glikemiczny, który wynosi 35, dlatego mogą być włączone do diety osób chorujących na cukrzycę. Są one również źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy E oraz niektóre witaminy z grupy B. Dodatkowo znajdziemy w nich sporo składników mineralnych, do których możemy zaliczyć potas, żelazo, magnez, wapń oraz fosfor. Śliwki posiadają również polifenole, którym zawdzięczają swój fioletowy kolor, związki te zaliczane są do antyoksydantów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Śliwki dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy (witaminy A, C, E oraz polifenoli) zmniejszają powstawanie wolnych rodników w komórkach organizmu. Przyczynia się to do zmniejszonego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienia procesu starzenia się skóry.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować pyszne, domowe powidła śliwkowe. Najlepsze powidła są dobre do spożycia po przygotowaniu. Jeśli masz nadmiar śliwek w ogrodzie, warto przygotować smaczne powidła jako przetwory na zimę. Powidła możesz podać jako dodatek do kanapek lub wykorzystać do przygotowania ciast, np. pysznego piernika z powidłami. Ciasta z powidłami śliwkowymi warto podać z dodatki kawy lub herbaty.