Jak zrobić popcorn w piekarniku? Co jeszcze warto wiedzieć?
Popcorn to jedna z lepszych przekąsek - jest tani, a przy tym szybki w przygotowaniu. Jednak gotowy ze sklepu nie jest najlepszą opcją, gdy dbamy o zdrowe odżywianie. Czy można robić popcorn w domu? Pewnie i to na kilka sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie go w piekarniku.
Jak zrobić popcorn w piekarniku? Oto prosty przepis:
- Przygotuj naczynie żaroodporne: na dno wylej niewielką ilość oliwy lub innego tłuszczu.
- Ziarna popcornu wyłóż w naczyniu żaroodpornym. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej ilości, gdyż mogą się nie zmieścić w naczyniu.
- Naczynie dokładnie przykryj pokrywką.
- Naczynie wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C.
- Gdy ziarna przestaną strzelać, wyłącz piekarnik i pozwól reszcie ziaren odpowiednio się podgrzać. Nie otwieraj drzwiczek piekarnika.
Przepis na popcorn z piekarnika to doskonała opcja dla wszystkich, którzy nie mają mikrofali, a chcą cieszyć się zdrową przekąską. Teraz gdy już wiesz, jak się robi domowy popcorn w piekarniku, spokojnie możesz sięgać po niego każdego dnia. To sprawdzony sposób na prawdziwą frajdę w kuchni.
Domowy popcorn to nie tylko szybki i prosty sposób na przekąskę, ale również naprawdę zdrowa opcja. Smażenie popcornu w warunkach domowych jest jak najbardziej bezpieczne, o ile oczywiście zachowujemy odpowiednią ostrożność. Ziarna kukurydzy prażone pod przykryciem stanowią też świetny eksperyment dla dzieci - kochają one oglądać jak ziarenka zamieniają się w puszystą przekąskę. Ten solony przysmak przygotowywany w domu jest tak dobry, że ciężko będzie sięgnąć po kupne przekąski.
Prażone ziarna kukurydzy są doskonałym wyborem na przekąskę. Zwłaszcza jeśli popcorn przygotowujemy w domu. Dlaczego? Jest on znacznie zdrowszy niż ten dostępny w sklepach. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) donosi, że torebki, w których znajduje się popcorn do przygotowania w kuchence mikrofalowej, mają w swoim składzie substancje chemiczne, tzw. kwas perfluorooktanowy, w skrócie PFOA. Może on powodować nowotwory wątroby i trzustki oraz niepłodność. Przez lata również substancja nadająca popcornowi maślany smak stanowiła poważne zagrożenie dla zdrowia. Substancja chemiczna znana jako diacetyl w rzadkich przypadkach łączona była z poważnym uszkodzeniem płuc. W dodatku, choć popcorn domowy również jest solony, to jednak w domu mamy pełną kontrolę, nad tym ile tej soli wyląduje w produkcie końcowym. Gdy kupujemy gotowy produkt, nie jest to możliwe. Zatem najlepszy jest popcorn przygotowany samodzielnie w domu. To sprawdzony sposób na to, by zachować zdrowie i przy okazji cieszyć się ze wszystkich dobrych właściwości uprażonej kukurydzy - to doskonałe źródło, chociażby błonnika.
Pamiętaj, że za najbardziej zdrowy można uznać popcorn przygotowany bez tłuszczu, soli i karmelu. Jest to dobre źródło włókna pokarmowego i ma wysoki indeks sytości- czyli już niewielka ilość wystarczy by zaspokoić nasz głód. Ma niestety wysoki indeks glikemiczny dlatego nie powinien być spożywany w nadmiernych ilościach i przez osoby chorujące na cukrzycę.