Jak zrobić popcorn? Co jeszcze warto wiedzieć?
Domowy popcorn to bardzo zdrowa przekąska, która wspaniale sprawdza się na co dzień. To dobry wybór nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Najprościej można go przyrządzić w mikrofalówce, jednak nie każdy ją posiada. A więc jak zrobić popcorn w domu? Oto łatwy i szybki przepis na popcorn:
- Do dużego rondla (możesz też zrobić to w garnku lub na patelnie) wlej olej rzepakowy lub oliwę, tak by przykrywała całe dno.
- Tłuszcz rozgrzej.
- Wsyp ziarna kukurydzy.
- Przykryj garnek pokrywką i czekaj, aż ziarenka zaczną strzelać.
- Gdy częstotliwość uderzeń zmniejszy się do 1-2 co kilka sekund, należy wyłączyć ogień. Pozostaw popcorn na kilka chwil pod przykryciem.
- Gotowy popcorn za pomocą łyżki przełóż do dużej miski. Możesz go posolić, jeśli chcesz. Jednak nie tylko solony popcorn jest najlepszy. Świetnie sprawdza się również taki z karmelem. Pomysł na to jak go przyrządzić znajdziesz w propozycjach na tej stronie.
W chwili wrzucenia ziaren zmniejsz gaz o połowę. Gdy strzelanie w garnku będzie wolniejsze, podnieś naczynie z pokrywą i kilkakrotnie nim potrząśnij, aby wymieszać popcorn, a następnie wyłącz gaz. Ciepło pozostałe w garnku czy patelni pozwoli się zrobić pozostałym ziarnom. Odkryj popcorn, aby odparował.
Popcorn można kupić w wielu sklepach. Zwykle dostępny jest w gotowych torbach, które podgrzewa się w kuchence mikrofalowej. Należy jednak pamiętać, że taka przekąska, choć zawiera dość sporo błonnika i mało kalorii, to jednak zawiera również dość sporo kwasów tłuszczowych utwardzonych, czyli tzw. tłuszczów trans. Jak wiadomo, ich nadmierna podaż w diecie jest powiązana z wyższym ryzykiem chorób serca, otyłością, czy cukrzycą typu II. Dlatego najlepiej ograniczyć jego ilość w diecie do minimum. Zamiast gotowego popcornu, który jest również przepełniony solą, warto zrobić własną, domową wersję. Co najważniejsze jest nie tylko zdrowsza, ale również szybka i prosta. Jeśli chcemy, by całość była jeszcze zdrowsza, warto postawić na oliwę z oliwek, jako dodatek do niego. Zamiast soli można też użyć aromatycznych przypraw i ziół. Do popcornu wspaniale pasuje oregano i tymianek, a także słodka papryka. Jeśli lubisz posmak mięsa, możesz też użyć wędzonej papryki.
Domowy popcorn jest naprawdę świetną przekąską. W porównaniu do np. chipsów zawiera znacznie mniej tłuszczu, czy kalorii. W 100 g prażonej kukurydzy bez dodatków znajduje się około 13 g białka, 4,5 g tłuszczu oraz ok. 80 g węglowodanów. Warte uwagi jest to, że popcorn zawiera wysoką ilość błonnika – około 14 g w 100 g produktu oraz pewną ilość polifenoli, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Ma on korzystny wpływ na organizm: poprawia trawienie, zapobiega cukrzycy. Ma też pozytywny wpływ na układ krążenia.
Teraz gdy wiesz już, jak uprażyć popcorn nie pozostaje ci nic innego jak przygotowanie go na przekąskę. Sprawdzi się nie tylko na wieczór filmowy. Jednym z ciekawych sposobów na wykorzystanie popcornu jest użycie go do zupy krem. Idealnie sprawdza się zwłaszcza z marchewkowym i dyniowym.