Jak zrobić poncz? Co jeszcze warto wiedzieć?
Poncz to napój alkoholowy, przygotowywany z myślą o kilku osobach i podawany w dużej wazie, z której każdy nalewa sobie porcję do kubka (z użyciem dużej łyżki lub czerpiąc bezpośrednio z naczynia). Jak zrobić poncz? To trunek niezwykle elegancki, a przy okazji pięknie się prezentujący. Podawany z owocami - najczęściej dużą ich ilością. Możesz do niego wykorzystać swoje ulubione. Oto sprawdzony przepis:
- pomarańcze i 2 mandarynki wyszoruj i pokrój w plasterki.
- W dużym garnku wymieszaj sok z pomarańczy, sok z cytryny, syrop z ananasa lub innego słodkiego owocu, wino (700 ml), cukier (100 g) i rum (125 ml). Do ponczu możesz również dodać zaparzoną czarną herbatę.
- Przygrzej go, bez doprowadzania do wrzenia, a następnie przelej do dzbanka. Podawaj na ciepło.
Poncz to doskonały pomysł na trunek na imprezę. Przepis na poncz jest dość prosty, choć tak naprawdę istnieje niezliczona ilość receptur. Domowy, poncz jest pyszny, szybki i niezwykle elegancki, dlatego stanowi dobry wybór nawet na specjalne okazje. Choć zwykle na imprezach króluje poncz alkoholowy, to w domu można też przygotować do picia opcję bez alkoholu. Można podawać go zarówno na zimno, jak i ciepło. Najlepiej smakuje z dużym dodatkiem owoców.
Jaki alkohol sprawdzi się w ponczu?
- Brandy,
- Rum,
- Czerwone wytrawne wino,
- Wódka.
Choć poncz kojarzy się głównie z amerykańskimi balami dla studentów, to jednak jego korzenie sięgają zupełnie innego kraju. Poncz został sprowadzony do Ameryki, a także innych krajów w czasie kolonializmu. Receptę na niego przywieźli z dalekich Indii marynarze. Miało to miejsce dopiero w XVII wieku! „Panch” – z Hindi „pięć” – to po prostu odniesienie do liczby składników, z których się składał. Obok wody, cukru i soku z cytryny, w oryginalnym przepisie znajdowały się również anyżowy arak i korzenne przyprawy. Te ostatnie Anglicy z braku laku zastępowali… herbatą. Woleli pić go zresztą na ciepło, aby rozgrzewał ich podczas długich rejsów. Do dziś w wielu przepisach do ponczu dodaje się herbatę, nie tylko czarną, ale również zieloną, czy owocową.
Z Wielkiej Brytanii alkohol ten trafił na europejskie stoły. W tym regionie świata robiony był z dodatkiem brandy lub wina. Gdy Brytyjczycy podbili Amerykę Północną i Środkową, bazą do produkcji tego trunku stał się m.in. jamajski rum. To właśnie on zwykle gości w nowoczesnej wersji tego trunku. Dodaje mu wspaniałego smaku i doskonale łączy się ze słodkimi owocami. Do Polski poncz trafił dość późno, jednak od razu podbił serca zarówno biednych, jak i bogatych. Zwykle serwowany z okazji świąt, czy nowego roku, pojawia się również w "Panu Tadeuszu". Poncz podawano z cytrynami, winem, rumem i dużą ilością cukru.
Jeżeli chcesz postawić na oryginalne rozwiązanie i zaserwować swoim gościom coś innego niż tradycyjne drinki i shoty, poncz będzie doskonałym sposobem na urozmaicenie domówki. Ponadto poncz podawany na gorąco dobrze rozgrzeje po długim, chłodnym dniu. Poncz doskonale sprawdza się na imprezy, w których gości jest naprawdę sporo. Mogą oni wtedy samodzielnie przygotowywać drink dla siebie.