Jak zrobić pieczone ziemniaki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ziemniaki to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Nic dziwnego, można ich użyć w naprawdę wielu daniach. Od placków ziemniaczanych, aż po pyszne frytki. Zwykle jednak goszczą one w wersji ugotowanej. Dobrą alternatywą są ziemniaki pieczone w piekarniku. Jednak jak zrobić pieczone ziemniaki, które będą smaczne i niezwykle chrupiące?
Ziemniaki możesz piec na dwa różne sposoby:
- w mundurkach - całe ziemniaki należy wyszorować i poukładać na blasze piekarnika (nagrzanego do 200 stopni C). Ziemniaki należy piec przez 1 godzinę.
- pokrojone na cząstki - ziemniaki dobrze wyszoruj, możesz je obrać lub zostawić ze skórką. Ziemniaki pokrój w kostkę lub łódeczki, możesz też upiec w talarkach, pamiętaj, że im mniejsze kawałki, tym krótszy czas pieczenia. Ziemniaki ułóż w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Ziemniaki polej oliwą i posyp ulubionymi ziołami lub przyprawami. Ziemniaki wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz przez około 25 - 30 minut, do pełnej miękkości. Czas pieczenia zależy od grubości ziemniaka.
Przepis na pieczone ziemniaki to doskonała opcja dla wszystkich miłośników smacznych dań. Ziemniaki, zarówno te w plastrach, paseczkach, czy tradycyjne w mundurkach będą doskonałym dopełnieniem każdego obiadu.
Zastanawiasz się jakie przyprawy sprawdzą się najlepiej w przypadku ziemniaków? Możesz śmiało sięgać po
- koperek,
- oregano,
- tymianek,
- papryka słodka,
- czosnek mielony.
Przyprawy możesz mieszać dowolnie i przygotowywać z nich rozmaite mieszanki. Najlepiej eksperymentować i znaleźć ulubione smaki.
Czy warto jeść ziemniaki? Zwykle kojarzą się tylko z dobrym smakiem, a mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie właściwości zdrowotne mają te warzywa. Ziemniaki to doskonałe źródło potasu. w 100 g ziemniaków znajdziemy go aż 443 mg. Potas ma wpływ na poprawę pracy nerek, regulację ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Spożycie 200 g ziemniaków jest w stanie zapewnić połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C i aż 40% na potas. Ziemniaki są lekkostrawne, a zawarte w nich związki są łatwo przyswajalne. Prawie nie zawierają tłuszczu i dostarczają mało kalorii. To ostatnie może nieco dziwić, gdyż zwykło się mówić, że jest to produkt "tuczący". Nie jest to jednak prawda. Ziemniaki są niezwykle wartościowym składnikiem diety i jak najbardziej mogą w niej gościć naprawdę często. Warto wspomnieć, że ziemniaki późne są bardziej kaloryczne niż wczesne, ale mają mniej witaminy C. Za to zawierają więcej potasu i fosforu, witamin B1 i B6. W bulwie ziemniaczanej składniki odżywcze rozmieszczone są nierównomiernie. Najwięcej składników mineralnych i witamin kryje się tuż pod skórką. Natomiast w środku gromadzi się głównie skrobia. Wartość żywieniowa ziemniaków zależy zatem od grubości obierania, a także sposobu i czasu przygotowywania bulw do spożycia. Jeśli chcemy więc jak najbardziej skorzystać z właściwości ziemniaka najlepiej zjadać go ze skórką.
Teraz gdy już wiesz, w jakiej temperaturze i ile minut piec ziemniaki możesz sięgać po nie na co dzień. W tym wpisie znajdziesz ciekawe inspiracje na dania z pieczonymi ziemniakami.