Jak zrobić pasztet? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dobry pasztet jest wspaniałą ozdobą świątecznego stołu. Nic dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie bez niego świętowania. A więc jak zrobić pasztet? By zrobić pyszny pasztet wystarczy tylko kilka kroków.
- Należy przygotować mięso. Możesz użyć dowolnego ulubionego. Najlepiej różnych rodzajów - ok 2-3kg.
- Mięso wrzuć do garnka i zalej wodą. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy i warzywa: marchew, pietruszkę i seler. Gotuj 2 godziny.
- Warzywa i mięso wyciągnij i ostudź. Dodaj kilka łyżek bulionu i zblenduj na gładką masę.
- Do masy mięsno warzywnej dodaj 2 jajka i 4 łyżki bułki tartej. Dokładnie wymieszaj.
- Przygotowaną masę przełożyć do foremki keksowej.
- Piecz przez 40-50 minut w temperaturze 180°C.
Ten prosty przepis na pasztet wspaniale sprawdzi się na święta. Jest swojski i domowy, przez co skradnie serca wszystkich miłośników tradycji. Pieczony pasztet mięsny można zjadać na kanapkach. Pasztet można też robić do słoików. Jednym z mniej znanych sposobów na wykorzystanie pasztetu jest podawanie go na ciepło. Podobnie jak pieczeń mięsną, dobrze jest go podawać z aromatycznym sosem. Idealnie komponuje się wtedy z ziemniakami i kluskami. Taki pomysł na obiad jest niezwykle elegancki, więc sprawdzi się na wszelkiego rodzaju przyjęcia.
Jeśli zastanawiasz się, z czego zrobić najlepszy pasztet i jakiego mięsa użyć, to warto skorzystać z tej podpowiedzi:
- drób,
- wołowina,
- wieprzowina,
- cielęcina.
Do pasztetu wspaniale sprawdzą się podroby. Można też zrobić pasztet z królika. Ta ostatnia opcja doskonale sprawdzi się zwłaszcza na święta. Pasztet można podawać z konfiturą z żurawiny, czy borówek. pasztety to doskonały sposób na włączenie do menu wszystkich produktów, które nie do końca nam smakują, a są wartościowe. Dzięki odpowiedniemu przyprawieniu w pasztecie da się je przemycić do diety.
Tradycyjny pasztet to popularna potrawa przygotowywana na bazie jednolitej masy z gotowanego lub duszonego mięsa, z dodatkiem warzyw i przypraw. Najpopularniejszym gatunkiem mięsa wykorzystywanego do przygotowania tej przekąski jest drób, mięso z królika i wieprzowina. Popularność pochodzących z Francji pasztetów w Polsce zaczęła rosnąć w wieku XVI, kiedy na najzamożniejszych dworach zatrudniano mistrzów przyrządzania pasztetów. Kuchnia staropolska z pasztetów zrobiła jedno ze swoich sztandarowych dań. Bogato zdobione i w niespotykanych rozmiarach od podstaw, komponowane przez pasztetników, zwanych również w Polsce marcepanikami. W przeciwieństwie do współczesnej wersji potrawy pasztety początkowo robiono z drobno pokrojonych kawałków mięsa złączonych za pomocą żółtek. W kuchni polskiej do dziś pozostał pieczony pasztet, który je się na zimno i traktuje jako rodzaj wędliny krojonej do chleba.
Teraz gdy już wiesz, jak upiec pyszny pasztet w domu, koniecznie możesz wypróbować świetne przepisy na jego przygotowanie. Można też przygotować pyszny pasztet, który niekoniecznie jest mięsny. Wspaniale smakują również te warzywne. Można zrobić pasztet z kaszy, ale również z białej fasoli, czy warzyw gotowanych w zupie. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź proponowane w tym wpisie przepisy.