Jak zrobić owsiankę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Owsianka to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań na danie na śniadanie. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić owsiankę to już prezentuje mój sprawdzony przepis. Potrzebne będą oczywiście płatki owsiane, mleko lub woda, szczypta soli. Ze sprzętu potrzebny będzie rondelek i łyżka. Jak ugotować płatki owsiane na wodzie? Najpierw wsyp płatki do rondelka i wlej do nich wodę. Podgrzewaj całość na średniej mocy palnika. Doprowadź do wrzenia, dodaj szczyptę soli, po czym zmniejsz moc palnika i gotuj, aż płatki zmiękną.
Jeśli przygotowujesz owsiankę na mleku, to najpierw wlej mleko i doprowadź do wrzenia. Następnie wsyp płatki i gotuj, mieszając od czasu do czasu, ponieważ w tym wydaniu owsianka lubi się przypalać. Dodaj szczyptę soli i gotuj, aż płatki będą miękkie.
Przepis na owsiankę jest łatwy i szybki, wystarczy około 10-20 minut, by płatki zmiękły i wchłonęły część płynu. Jeśli chcesz by gotowanie, było jeszcze szybsze, to możesz płatki dodatkowo namoczyć w wodzie lub mleku. Najlepsze proporcje do przygotowania owsianki na śniadanie to szklanka płatków na dwie szklanki płynu.
Tak przygotowane płatki owsiane świetnie sprawdzą się na śniadanie dla dzieci i dorosłych. Ten smaczny posiłek możesz przygotować na słodko lub z wytrawnymi dodatkami. Gdy już ugotujesz płatki i lekko przestygną, to dodatki możesz wybrać, jakie tylko lubisz i akurat masz pod ręką. W sezonie letnim możesz wykorzystać truskawki, maliny lub inne owoce sezonowe. Jesienią świetnie sprawdzą się jabłka, gruszki, banany i dodatek np. cynamonu. Dodać możesz również orzechy, nasiona czy suszone owoce. Jeśli nie lubisz słodkich posiłków, możesz przygotować owsiankę wytrawną. Wtedy do ugotowanych płatków dodaj np. pomidory, bazylię i mozzarellę lub szpinak, fetę i nasiona dyni. Świetnie smakuje również dodana starta marchewka z odrobiną kurkumy lub jogurt ze szczypiorkiem. Owsiankę możesz ugotować również na bulionie.
No dobrze, ale w sumie, dlaczego warto jeść płatki owsiane? Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo zdrowe źródło węglowodanów w naszej diecie. 100 g płatków owsianych to już 60 g węglowodanów. To także bardzo dobre źródło białka i błonnika w formie rozpuszczalnej, który na dłużej nadaje uczucie sytości. Dlatego tak często pojawiają się w diecie osób, które chcą zadbać o swoją masę ciała. W tych niepozornych płatkach znaleźć można również witaminę E oraz witaminy z grupy B. Niedobór witaminy E w diecie przyczynia się do problemów z płodnością, osłabioną pracą mięśni. To również główny przeciwutleniacz w naszej diecie, czyli witamina zapobiegająca negatywnym skutkom obecnego stylu życia większości z nas.
Płatki owsiane powstają z obłuskanych ziaren owsa, które się suszy, po czym rozdrabnia i kroi. Obecnie spotkać można na sklepowych półkach trzy rodzaje płatków owsianych. Płatki owsiane zwykłe potrzebują dłuższego gotowania. Płatki owsiane górskie wystarczy tylko zagotować, ponieważ są nieco bardziej przetworzone i zmiękczone. Płatki owsiane błyskawiczne natomiast nie wymagają żadnej obróbki termicznej i można jeść je prosto z opakowania. Bardzo rzadko spotkać można również płatki owsiane witaminizowane, czyli produkowane ze słodowanego ziarna owsa. Jednak przez zwiększone ryzyko rozwoju pleśni, wytwarzane są bardzo rzadko.
Owsianka to nie tylko prosty, ale i bardzo zdrowy wybór na danie na śniadanie. Jeśli tylko ze względu na stan zdrowa nie masz przeciwwskazań do jej zjadania, to gorąco polecam jeden posiłek dziennie zamienić właśnie na owsiankę. Tym bardziej że za każdym razem możesz użyć innych, ulubionych dodatków.