Jak zrobić nalewkę z aronii? Co jeszcze warto wiedzieć?
Aronia to owoc, który nieczęsto gości w polskim menu. Dzieje się tak ze względu na charakterystyczną dla niej goryczkę. Jednak warto pamiętać o aronii nieco częściej. To niezwykle wartościowy owoc. Ma szereg właściwości prozdrowotnych. Choć na surowo ciężko się z nią polubić, to doskonale sprawdza się w przetworach. Możesz dodać ją do dżemów, czy kompotów.
Jak zrobić nalewkę z aronii? Całość jest niezwykle prosta. Będziesz potrzebować tylko owoców aronii, cukru i alkoholu - najlepiej spirytusu.
- Owoce aronii dokładnie oczyść i osusz.
- Włóż owoce na 24 h do zamrażarki.
- Aronie przełóż do garnka, dodaj cukier. Gotuj na małym ogniu.
- Powstały sok dobrze odcedź i połącz z alkoholem.
- Całość odstaw do leżakowania, nawet na kilka dni.
Przepis na nalewkę z aronii jest niezwykle prosty, dlatego na pewno przypadnie do gustu miłośnikom domowych trunków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z domowymi alkoholami. Pyszna nalewka wychodzi zarówno z wódką, jak i na spirytusie. Wszystko zależy od tego, co najbardziej nam pasuje. Alkohol, który powstanie nie spirytusie, po wymieszaniu z sokiem, procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65%, a więc będzie to, zdecydowanie napój wysoko procentowy. Nie dla wszystkich taka opcja jest w porządku. Jeśli raczej wolisz trunek, który jest lekki i delikatny, całość połącz z wódką. Otrzymasz nalewkę o małej zawartości alkoholu, a bardzo dobrym smaku.
Teraz gdy wiesz już, jak się robi nalewkę aroniową w domu, możesz sięgnąć po ten alkohol. Sprawdzony przepis znajdziesz nie tylko tutaj, ale również w wyróżnionych inspiracjach na tej stronie. Co pozwoli z łatwością stworzyć naprawdę pyszny trunek. Domowa nalewka z owoców aronii jest zdecydowanie najlepsza, nie tylko ze względu na jej smak, ale także ze względu na wspaniałe właściwości zdrowotne. Aronia nie gości często w naszym menu, warto to zmienić i dodawać do swojego menu jak najwięcej produktów, które zawierają ją w swoim składzie. Aronia posiada mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na procesy starzenia się skóry i całego organizmu. Spożywanie aronii oraz przetworów z niej jest zalecane w czasie terapii nowotworowych - w ten sposób łagodzi się skutki zarówno chemio-, jak i radioterapii. Aronia posiada skład bogaty w witaminy i mikroelementy, dlatego jest rośliną o licznych właściwościach odżywczych i leczniczych. Ponadto aronia przyczynia się do spadku wchłaniania glukozy, chroni przed nowotworami, wzmacnia odporność oraz wspomaga system trawienny i układ nerwowy. Oprócz bioflawonoidów, owoce aronii to bogate źródło witamin (A, E, C, K i z grupy B) oraz cennych mikro- i makroelementów, w tym: wapnia, magnezu, żelaza, potasu, fosforu, sodu czy cynku. Składniki te wspierają wiele procesów w organizmie i wspierają prawidłowe widzenie, także u dzieci. Owoce aronii uodporniają także na promieniowanie ultrafioletowe. Choć nie zastąpią kremów z filtrem ochronnym, wspomagają też mechanizmy obronne skóry.