Jak zrobić naleśniki, jak smok? Co jeszcze warto wiedzieć?
Idealne danie dla dzieci to takie, które będzie nie tylko smaczne i zdrowe, ale również ładne. Ze względu na to, że najlepszą drogą do dziecięcego żołądka, są bajkowe postacie, to dziś podpowiemy, jak zrobić naleśnik jak smok. To świetny pomysł na śniadanie, które będzie pyszne i ładne.
Na początku przygotuj ciasto naleśnikowe. Aby wykonać przepis na naleśniki potrzebne będzie 20 g masła, 250 g mąki, 250 ml mleka, 250 ml wody i 2 jajka. Na początku masło rozpuść w rondelku i chwilę przestudź. Do miski wsyp mąkę, dodaj szczyptę soli, wlej mleko, wodę i wbij jajka. Dodaj masło. Całość zmiksuj, aż składniki dobrze się połączą. Odstaw na 30 minut, aż ciasto zgęstnieje.
W tym czasie przygotuj foremkę. Jeśli nie masz pod ręką gotowej, metalowej foremki to wykonaj ją samodzielnie. Znajdź w Internecie grafikę przedstawiającą smoka i wydrukuj ją. Teraz odrysuj zewnętrzny kształt na kartonie (to ułatwi formowanie) i wytnij. Przygotuj długi kawałek folii aluminiowej. Folię kilkukrotnie zwiń, tworząc pasek o grubości 3 cm. Teraz pasek z folii uformuj z pomocą kartonowego kształtu w smoka. Zepnij brzegi kształtu, tak by ciasto nie wylało się podczas smażenia. Środek formy posmaruj olejem.
Nagrzej patelnię do naleśników. Ciasto ponownie szybko zmiksuj. Nabieraj ciasto łyżką wazową i wylewaj na nagrzaną patelnię, w środek ułożonej formy. Gdy wierzch ciasta całkowicie się zetnie, wyciągnij aluminiową foremkę i obróć ciasto na drugą stronę. Gotowego naleśnikowego smoka przekładaj na talerz i udekoruj. Co powiesz na łuski z owoców?
Jak pewnie zauważyłeś, podczas smażenia nie dodaje się tłuszczu, ponieważ w cieście występuje już dodatek masła. Jest pewne powiedzenie, które sugeruje, że pierwszy naleśnik nigdy się nie udaje i zawsze ląduje w koszu. Tutaj kluczową rolę odgrywa odpowiednio nagrzana patelnia. Warto przed przewróceniem odczekać, aż naleśnik przestanie kleić się do patelni teflonowej. Jeśli poruszysz patelnią, a placek delikatnie się przesunie to znak, że znacznie zmniejszyło się ryzyko rozerwania naleśnika podczas obracania.
Jak możecie zauważyć, nasz przepis na ciasto naleśnikowe nie zawiera cukru. Zabieg ten zmniejsza ryzyko spalenia poprzez brak karmelizującego się cukru. Mimo to nigdy nie zostawiajcie patelni bez opieki, ponieważ naleśnik smaży się około dwóch minut z jednej strony.
Mam nadzieję, że wiecie już jak przyrządzić smacznego naleśnika o fantazyjnym kształcie. Tworząc aluminiową ramkę, nie przepuszczamy ciasta poza wybrany kształt. W ten sam sposób możecie przygotować również inne kształty np. serce, dom, rower czy kota. Wszystko, co dziecko lubi będzie dobre do wykorzystania.
Ze względu na to, że nasz naleśnik ma przypominać smoka, to możesz również pokusić się o przygotowanie zielonego ciasta. Wystarczy, że dodasz zielony barwnik spożywczy lub wykonasz taki barwnik ze zblendowanych liści szpinaku. Taki dodatek nie wpłynie znacznie na smak, ale zwiększy zawartość witamin i składników mineralnych. Zielonego smoka możesz przystroić np. owocami kiwi czy pastą pistacjową.
Nawet prosty przepis może okazać się kluczem do żołądka dzieci. Warto pamiętać, że dzieci są bardzo ciekawe świata i poprzez zabawę z jedzeniem (jak strojenie smoka) można zachęcać je do poznawania nowych smaków. Pamiętajmy, że często pojawia się chęć przed nieznanym, a uboga w składniki odżywcze dieta w okresie dorastania przyczynia się do rozwoju chorób w życiu dorosłym.