Jak zrobić mrożoną herbatę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Herbata to napój przygotowany na ciepło lub na zimno. Do jego przygotowania potrzebne są liście rośliny o tej samej nazwie. Pod nazwą herbaty znaleźć można również napary z innych ziół, np. rumianku, mięty, lipy czy np. dzikiej róży. Smak herbaty zależy przede wszystkim od warunków, w jakich wzrastała. Najczęściej uprawiana jest w południowo-wschodniej Azji, ze względu na ciepły i łagodny klimat tego regionu. Rozróżnić można herbatę czarną, zieloną, białą, czerwoną (pu-erh) lub ulung. W Polsce najczęściej pijana jest herbata czarna. Ma mocniejszy smak niż pozostałe rodzaje herbat. Wraz z takim naparem dostarczamy do organizmu ważne dla zdrowia polifenole, które działają przeciwutleniająco na wolne rodniki. Jednak sięgając po czarną herbatę, należy robić to z głową. Nadmiar herbaty, a szczególnie zawartej w niej taniny zmniejsza wchłanianie żelaza, co może zwiększyć ryzyko powstania anemii.
Drugą często wybieraną herbatą jest herbata zielona. Wykazano, że jej spożywanie może pomóc w walce z nadmiarem kilogramów, ze względu na zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej. Jednak samo spożywanie takiej herbaty nic nie da, jeśli nie dołączy się do tego aktywności fizycznej oraz prawidłowego odżywiania.
Napar wszystkich herbat kojarzy się głównie z przyjemnie rozgrzewającym napojem, ale latem często pojawia się chęć na pyszną herbatę mrożoną. Jak zrobić mrożoną herbatę w domu samemu by była naprawdę dobra i gasząca pragnienie?
Potrzebne będą 3 łyżeczki herbaty sypanej lub 3-4 torebki herbaty, 1,5 l wody, sok wyciśnięty z dwóch cytryn, jedną cytrynę pokrojoną w plasterki, 3 nektarynki, dużo kostek lodu i kilka gałązek mięty.
Na początku wlej do garnuszka 500 ml wrzątku, wrzuć do niego herbatę (sypaną lub w torebkach) i parz, aż wystygnie. Jeśli chcesz, możesz w tym momencie posłodzić herbatę, ale nie jest to konieczne. Herbatę przelej przez sitko do dużego dzbanka. Dodaj pozostały 1 l wody, sok z cytryny i pokrojone w kawałki owoce. Schłodź przez godzinę w lodówce, a przed podaniem dodaj kostki lodu i liście mięty. Tyle wystarczy, by przygotować przepis na herbatę mrożoną.
Jeśli ta pyszna herbata ma być nawadniającym napojem dla dzieci, to nie dodawaj cukru. Jeśli jednak lubisz słodsze napoje, to dodaj cukier, miód lub słodzik taki jak ksylitol czy erytrol.
Sami widzicie, że to prosty przepis. Szczególnie w upalne dni należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Zaleca się by na każdy kg masy ciała, każdy z nas wypijał minimum 30-35 ml płynów. W momencie, gdy temperatura powietrza przekracza 38 st. C, to na każdy dodatkowy stopień należy doliczyć szklankę wody do naszego zapotrzebowania.
Im wyższa temperatura, tym większa utrata wody z organizmu wraz z cennymi dla zdrowia makroelementami. Lato to okres, w którym dużo częściej zdarzają się omdlenia i zasłabnięcia spowodowane odwodnieniem. Dlatego warto być przygotowanym i zawsze mieć przy sobie jakiś napój, np. jak ta najlepsza herbata mrożona z cytryną lub po prostu woda.
Mam nadzieję, że nasz prosty przepis na mrożoną herbatę przypadnie Ci do gustu i będzie służył Ci szczególnie w gorące dni. Jeśli wiesz już, jak się robi domową i smaczną herbatę mrożoną, to zdecydowanie częściej polecam sięgać po nią niż gotowce ze sklepów, które mają w sobie duże dawki cukru.