Jak zrobić miękkie naleśniki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Naleśniki to danie, które sprawdza się nie tylko dla dzieci. Można je bowiem przygotować na kilkanaście sposobów. Są pyszne zarówno w wersji na słodko, jak i słono. Jednak wiele osób zastanawia się jak usmażyć je, żeby były miękkie. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić naleśniki we własnym domu, to pewnie każda pani domu odpowiedziałaby inaczej. To jedno z tych dań, na które każdy ma swój własny sposób. Można je przygotować z tylko 3 składników lub postawić na nieco bardziej skomplikowany przepis. Wszystko zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć.
Jak zrobić miękkie naleśniki? Jeśli chcesz przygotować naleśniki delikatne i puszyste, a przy tym smaczne, koniecznie skorzystaj z tego przepisu:
- Przygotuj potrzebne składniki:
- mleko,
- olej,
- wodę gazowaną,
- jajka,
- szczyptę soli
- mąkę.
- Mąkę, mleko, olej i wodę zmieszaj w misce.
- Oddziel białka od żółtek. Żółtka dodaj do ciasta.
- Białka ubij na gładką masę i dodawaj je powoli do ciasta. Mieszając delikatnie.
- Patelnię dobrze rozgrzej i smaż na niej małe porcje ciasta naleśnikowego, do zarumienienia z obu stron.
Jeśli zależy nam, by były słodsze, można też dodać do nich nieco cukru lub ulubionego słodzika. W wersji wytrawnej wystarczą te podstawowe składniki. Oczywiście można je dowolnie modyfikować, dzięki niewielkim zmianą powstaną zupełnie inne naleśniki. Jak to zrobić? Np. Zamiast mąki pszennej można użyć żytniej, czy owsianej lub zamienić ją na bezglutenową. Podobnie można postępować w przypadku innych produktów.
Naleśniki to doskonały pomysł na śniadanie, ale również deser. Jeśli chcesz zaskoczyć domowników bardzo delikatnymi naleśnikami, wykorzystaj ten przepis na miękkie naleśniki. Pamiętaj, że wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej. Zastanawiasz się, jak się robi najlepsze naleśniki? Sekret tkwi w ubiciu wcześniej piany z białek i dodaniu wody gazowanej. Dzięki temu mają one doskonałą strukturę, która sprawdzi się idealnie do przysmaków na słodko. Należy smażyć je na patelni bardzo dobrze rozgrzanej.
Niezwykle ważnym etapem jest smażenie. Jeśli zastanawiasz się jak usmażyć naleśniki, by były chrupiące, to wystarczy dobra patelnia i tylko odrobina tłuszczu. Gdy będzie go zbyt dużo, to naleśnik nasiąknie tłuszczem i stanie się niezwykle ciężkostrawny. Warto pamiętać również o tym, by tłuszcz był naprawdę dobrze rozgrzany. Nie poleca się smażyć naleśników na maśle, czy smalcu, gdyż podczas tego procesu powstają szkodliwe związki, negatywnie wpływające na stan układu krwionośnego. Zamiast tego lepiej wybierać oliwę. Jednak jeśli jej smak jest zbyt intensywny, można też postawić na olej rzepakowy, czy olej kokosowy. Należy unikać olejów nieprzeznaczonych do smażenia, np. z pestek winogron. Kluczem jest tu również dobra patelnia. Taka, która sprawi, że naleśniki nie będą do niej przywierać. Dzięki temu możemy wykorzystać mniej tłuszczu, a naleśniki będą nieco zdrowsze.
Tak przygotowane naleśniki możesz podawać z różnymi dodatkami. Sprawdzą się zarówno na słodko, jak i słono. Naleśniki możesz serwować z ulubionym farszem:
- ze szpinaku i serka,
- z owocowej konfitury,
- z twarogu,
- z czekolady,
- z mięsa i warzyw,
- z kapusty i pieczarek.
Takie naleśniki będą doskonałym wyborem na co dzień dla całej rodziny.