Jak zrobić masło klarowane? Co jeszcze warto wiedzieć?
Masło klarowane wytwarza się poprzez podgrzanie masła, odparowanie z niego wody i oddzielenie od tłuszczu innych cząstek stałych. Dzięki temu nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Masło klarowane to doskonała opcja do gotowania. Jednak bardzo często w sklepach kosztuje ono dość sporo. Można je jednak przygotować samemu w domu. A więc jak zrobić masło klarowane w domu? Oto sprawdzony przepis:
- Masło podziel na mniejsze kawałki, możesz pokroić je np. w kosteczkę.
- Masło wrzuć do dużego rondla (możesz to również robić w garnku) i podgrzewaj na najmniejszym możliwym ogniu.
- Gdy na wierzchy masła zacznie pojawiać się biała piana, ściągnij ją delikatnie łyżką.
- Masło powinno podzielić się na dwie warstwy. Ta, zgromadzona na dnie nie jest potrzebna. Delikatnie przelej wierzchnią warstwę do małego słoiczka.
- Domowe masło klarowane przechowuj w lodówce. Zamknięte i przechowywane w temperaturze pokojowej nadaje się do spożycia przez około 9 miesięcy. Z kolei w lodówce nawet do 15 miesięcy. Taka długoterminowość masła klarowanego wynika ze zniszczenia bakterii w bardzo wysokiej temperaturze, które w tradycyjnym maśle stanowią czynnik umożliwiający psucie się produktu.
Przepis na masło klarowane sprawdzi się dla osób, które chcą spróbować tej ciekawej alternatywy dla tradycyjnego masła. Teraz gdy wiesz już, jak się robi masło klarowane w domu, możesz spokojnie wykorzystywać je do domowych przepisów. To jak klarować masło będzie przydatne zwłaszcza dla alergików. Klarowane masło jest pozbawione alergenów, przez co jest dla nich najlepsze. Punkt dymienia masła klarowanego to około 200℃; właśnie dlatego masło klarowane w znacznie większym stopniu niż zwykłe masło nadaje się do smażenia potraw. Jedyną jego wadą, jest niekorzystny pod względem żywieniowym skład kwasów.
Masło klarowane wywodzi się z terenów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. W zależności od regionu jest wytwarzane w nieco inny sposób. Masło klarowane jest najczęściej wykorzystywane w tradycji kulinarnej Indii, gdzie określa się je mianem "ghee". Tam wykorzystuje się je na co dzień, w większości potraw. Ajurweda, czyli azjatycka medycyna naturalna, opisuje, że masło klarowane to jeden z najlepszych tłuszczów do gotowania, ponieważ zwiększa odżywczość potraw oraz poprawia wchłanianie. Można wykorzystywać je do gotowania, smażenia, pieczenia. W Indiach jest ceniony tak bardzo, że uważa się go za świętą żywność. Istnieje wiele sposobów na włączenie masła klarowanego do swojej diety. Nada się ono bowiem do wszystkich przepisów, które wymagają użycia tłuszczów zwierzęcych. Co prawda klarowane masło nie jest pierwszym wyborem konsumentów, jednak dobroczynne właściwości tego produktu są przez nich coraz częściej dostrzegane.
Warto zaznaczyć, że zamienne określanie masła klarowanego, masłem ghee nie jest do końca słuszne. Główną różnicą jest czas ogrzewania. Oba masła uzyskuje się poprzez powolne ogrzewanie. Masło klarowane jest przejrzyste, ma żółty kolor i lekko orzechowy smak. Masło ghee w wyniku dłuższego ogrzewania ma bardziej intensywny orzechowy smak oraz ciemniejszy kolor. Jednak popularnie używa się obu tych nazw naprzemiennie.