Jak zrobić masło? Co jeszcze warto wiedzieć?
Masło to tłuszcz jadalny, który utrzymuje się ze śmietany z mleka krowiego, koziego lub owczego. Tradycyjnie masło wyrabia się w urządzeniu o nazwie maselnica. Przepis na masło domowe jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania masła są dostępne w większości sklepów spożywczych. Swojskie masło świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Masło możemy także wykorzystać do przygotowania sosów, np sosu beszamelowego (sos ten wykorzystywany jest do przygotowania lasagne).
A więc jak zrobić masło? Aby zrobić masło przygotuj około 600 gram śmietany 30%, odrobinę soli oraz 2 szklanki zimnej wody. Do ubicia śmietany na masło świetnie sprawdzi się mikser. Masło możesz również przygotować przy pomocy robota kuchennego, zakręconego słoika lub butelki. Dobrze schłodzoną śmietanę umieść w wysokim naczyniu i ubijaj mikserem przez około 5 minut, następnie dodaj sól i miksuj przez kolejną minutę. Śmietana powinna zmienić swoją konsystencję z płynnej na rzadki płyn z wyraźnie oddzielonymi grudkami o żółtym kolorze. Rzadki płyt to maślanka, natomiast powstałe grudki to masło. Ubijanie masła zakończ i zacznij oddzielanie masła od maślanki. W tym celu sito umieść nad miską, na sito przełóż uzyskane grudki masła. Odsączone masło uformuj w zwartą kostkę i ułóż do miski z zimną wodą. Masło ugniataj przy pomocy dłoni w wodzie, aby wypłukać je z nadmiaru maślanki (podczas czynności wymień wodę, co jakiś czas a proces zakończ, gdy woda pozostanie czysta). Tak przygotowane masło uformuj w odpowiedni dla Ciebie kształt i przechowuj w lodówce przez maksymalnie 10 dni.
A z jakiej śmietany można przygotować masło? Masło możesz przygotować ze śmietany pasteryzowanej dostępnej w większości sklepów spożywczych. Ważne aby śmietana do przygotowania masła miała około 30-36% zawartości tłuszczu. Śmietana o mniejszej zawartości procentowej tłuszczu może się nie ubić.
Jak przechowywać masło? Masło najlepiej przechowywać w maselnicy znajdującej się w lodówce. Nadmiar masła warto zamrozić i rozmrozić w razie potrzeby. Źle przechowywane masło jełczeje i takiego masła nie powinniśmy spożywać. Jełczenie to proces, w wyniku którego kwasy tłuszczowe utleniają się do lotnych kwasów oraz aldehydów o nieprzyjemnym zapachu - dlatego nieświeże masło ma bardzo charakterystyczny zapach.
Podsumowując: robienie masła domowym sposobem jest bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania masła w domu nie potrzebujesz również specjalistycznego sprzętu kuchennego. Samodzielnie przygotowane masło świetnie sprawdzi się jako dodatek do przygotowania kanapek lub do przygotowania sosów. Masło doskonale smakuje z dodatkiem świeżego pieczywa, dlatego odwiedź naszą stronę i dowiedz się jak wypiekać chleb oraz bułki. Najlepsze masło jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Masło można przechowywać w lodówce przez maksymalnie 10 dni, a jego nadmiar warto zamrozić (aby nie zepsuło się).