Jak zrobić majonez? Co jeszcze warto wiedzieć?
Majonez to gęsta emulsja, którą wykonuje się przy użyciu oleju, żółtek jaj oraz dodatków smakowych. Swojski majonez posiada wiele zastosowań kulinarnych, jednak jest produktem wysokokalorycznym. Początkowo do przygotowania majonezu wykorzystywana była oliwa z oliwek oraz żółtko jaja. Obecnie oliwa zastępowana jest innymi olejami roślinnymi a żółtko jaja często zastępowane jest całym jajem. Musztarda często wykorzystywana jest jako dodatek do przygotowania majonezu i pełni ona funkcję stabilizatora emulsji, a także dodatku smakowego gotowego produktu — dodatek musztardy zaostrza smak produktu końcowego. Majonez możesz przygotować mikserem lub ubijaczką — nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu kuchennego.
Jak już wspomniano wyżej, domowy majonez z jajek posiada wiele zastosowań kulinarnych. Często wykorzystywany jest do przygotowania pysznych sosów. Gesty majonez chętnie wykorzystywany jest również do przygotowania sałatek, past kanapkowych lub farszów do jajek faszerowanych. Majonez często spożywany jest również jako dodatek do kanapek czy jajek gotowanych.
A więc jak zrobić majonez? Do miski wybij jajko, dodaj sól, pieprz, ocet oraz musztardę i wymieszaj dokładnie składniki przy pomocy miksera. Następnie do miski wlej wolnym strumieniem olej, ciągle miksując masę. Gdy majonez uzyska odpowiednią konsystencję, przelej go do słoika i przechowuj w chłodnym miejscu. Możesz również umieścić jajko, sól, pieprz, ocet oraz musztardę w wysokim pojemniku blendera, następnie wlej cały olej. Ostrza blendera umieść na dnie pojemnika i miksuj masę, delikatnie przesuwając końcówkę blendera ku górze.
Obecnie do przygotowania majonezu często sięgamy po olej rzepakowy, ponieważ jest on dużo tańszy niż oliwa z oliwek. Olej rzepakowy zawiera składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Spożywanie tłuszczów zawartych w oleju sprzyja wchłanianiu witaminy A, D, E oraz K — są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dodatkowo olej rzepakowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe — możemy zaliczyć do nich kwas oleinowy, kwas linolowy oraz kwas linolenowy. Olej rzepakowy zawiera również stosunkowo mało nasyconych kwasów tłuszczowych, których w naszej diecie powinno być jak najmniej. Jest on również skarbnicą witaminy E, która zaliczana jest do przeciwutleniaczy (związki te zmniejszają produkcję wolnych rodników i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych). Dodatkowo witamina E bierze udział w syntezie substancji przeciwzakrzepowych. Olej rzepakowy zawiera również sterole roślinne, które stanowią podstawowy element budulcowy ścian komórkowych.
Podsumowując wiesz już jak przygotować najlepszy majonez w domu. Szybki sprawdzony przepis na domowy majonez warto wykorzystać, aby przygotować pyszny dodatek do wielu dań. Majonez stanowi gęstą emulsję, którą przygotowuje się na bazie żółtek jaj kurzych oraz oleju. Prosty przepis świetnie sprawdzi się do przygotowania dodatku do sałatek przygotowywanych w okresie świątecznym.