Jak zrobić kruszonkę do ciasta? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kruszonka to pewien rodzaj dekoracji wykorzystywanej do udekorowania wypieków. Kruszonkę przygotowuje się w postaci grudek z pokruszonego ciasta (najczęściej z ciasta kruchego). Wykorzystuje się ją do dekoracji między innymi ciast, rogali oraz chałek. Wypiek posypuje się kruszonką przed pieczeniem. W dalszej części dowiesz się, w jaki sposób przygotować kruszonkę w domu. Sprawdzony i prosty przepis na kruszonkę do ciasta nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze niezbędne do jej przygotowania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
A więc jak zrobić kruszonkę do ciasta drożdżowego lub innych wypieków? Na początek przygotuj niecałą szklankę mąki pszennej, szklankę cukru oraz pół kostki masła. Na suchy blat lub stolnicę przesiej mąkę. Na mąkę wsyp cukier i dodaj masło pokrojone na mniejsze kawałki. Składniki rozcieraj dłońmi do uzyskania zwartej i jednolitej masy. Następnie Masę na kruszonkę zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki. Kruszonkę wyciągnij z lodówki, zatrzyj na tarce bezpośrednio przed pieczeniem na wierzch wypieku.
Mąka pszenna to najczęściej wybierana mąka w kuchni polskiej. Jest ona otrzymywana z pszenicy i wykorzystywana do produkcji sosów, pieczywa, a także ciast. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera większą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham. W mąkach typu 2000 jest dużo więcej błonnika niż w mąkach typu 450. Jednak mąki z niższymi numerami warto wybierać na dietach lekkostrawnych. Mąka pszenna zawiera również gluten, który nie jest wskazany w diecie osób chorujących na celiakię.
Biały cukier w głównej mierze składa się z węglowodanów prostych, które są proste do trawienia - dlatego spożywanie cukru może znacząco wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Długotrwałe spożywanie dużych ilości cukrów prostych może prowadzić do rozwoju cukrzycy lub próchnicy zębów. Dodatkowo duża ilość cukru w diecie może przyczynić się do zbyt dużej podaży kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne - długotrwałe spożywanie większej ilości kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, może wpłynąć na rozwój otyłości.
Podsumowując: wiesz już, jak przygotować domową kruszonkę z trzech składników. Szybka w przygotowaniu kruszonka stanowi doskonały dodatek do ciast - kruszonka jest dość słodka, dlatego warto wykorzystać ją jako dodatek do ciast z kwaśnymi owocami. Kruszonka najlepsza jest do użycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto na kilka minut włożyć ją do lodówki lub zamrażarki (będzie łatwiej zetrzeć ją na tarce jarzynowej). Kruszonkę warto wykorzystać jako dodatek chrupki do ciast drożdżowych, tart owocowych lub innych wypieków na słodko.