Jak zrobić kotlety schabowe, żeby były miękkie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mięso wieprzowe jest to określenie na produkt otrzymany ze świń. Informacje o jego spożywaniu możemy znaleźć już w mitologiach rzymskiej i greckiej. Ze względu na to, że świnie są najprostsze w rozrodzie, to szturmem podbiły one świat i tym samym stały się najpopularniejszym mięsem. Na stołach średniowiecznej Polski królowała głównie baranina, wołowina, drób i dziczyzna. Jednak z czasem wieprzowina była spożywana już przez wszystkie klasy społeczne. Wówczas spożywano około dwóch świń rocznie na rodzinę, gdy ubijano je na Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Wtedy też wykorzystywano każdy element mięsa wieprzowego, a nadmiar suszono, solono lub wędzono. Pomimo swojej popularności mięso wieprzowe zakazane jest w kuchni żydowskiej i muzułmańskiej. Za to cieszy się ogromną popularnością w kuchni polskiej czy chińskiej.
Mięso ze schabu, podstawa kotletów schabowych, to fragment tuszy wieprzowej. Pozyskuje się go z fragmentu piersiowo-lędźwiowego. W sklepach spotkać można fragmenty z kością lub bez.
Przepis na kotlety schabowe zaczynamy od zakupów. Idąc do sklepu po schab, warto zwrócić uwagę na wybierane mięso, by kotlety były jeszcze lepsze. Staraj się nie kupować schabu paczkowanego, szczególnie już pokrojonego w plastry. Producenci często wybieraj do paczkowania mięso gorszej jakości. Układają ładniejsze kawałki na wierzchu, a gorsze chowają pod spodem, tak by zachęcić nas do zakupu. Zdarzają się sytuację, że naklejają nalepki z opisem w taki sposób, by zakryć różne mankamenty mięsa. Jak więc rozpoznać dobry schab? Powinien być on lekko wilgotny i błyszczący. Struktura powinna być zwarta i elastyczna i mieć nasycony, różowy kolor. Widoczne powinny być również delikatne, białe żyłki tłuszczu. Warto zwrócić uwagę by miał on też pasek białego tłuszczu po jednej ze stron. I najważniejsze- musi nie mieć wyraźnego zapachu.
Teraz najważniejszy element przygotowania, czyli jak zrobić kotlety schabowe żeby były miękkie i smaczne? Najważniejsze są dwa etapy: rozbijanie i marynowanie. Mięso ze schabu pokrojone w plastry należy bardzo cienko i równomiernie rozbić z obu stron. To spowoduje, że będzie się smażyć szybciej, a tym samym będzie bardziej soczyste. Do rozbijania najlepiej używać tłuczka z metalową główką, co zwiększy bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Jeśli posiadasz w domu drewniany tłuczek, to możesz na mięsie ułożyć kawałek folii spożywczej, dzięki czemu drewniany element pozostanie czysty. Teraz wiesz już jak przygotować mięso, by było dobre.
Kolejny elementem jest marynowanie. Takie potraktowanie mięsa sprawi, że będzie miększe i smaczniejsze. Do tego konieczne będzie mleko i cebula. Wystarczy rozbić mięso na kotlety, cebulę obrać i pokroić w plasterki. Teraz na dnie naczynie ułóż trochę cebuli, na to mięso i ponownie cebula. Powtarzaj, aż wykorzystasz całe mięso i cebulę. Na koniec całość zalewa się mlekiem, tak by zakrywało wszystkie składniki i umieszcza w lodówce na 6 godzin. Po tym czasie mięso należy dokładnie osuszyć i doprawić solą i pieprzem.
Panierka do kotletów schabowych to mąka, roztrzepane jajko oraz bułka tarta. Po panierowaniu ostatnim elementem jest smażenie. Aby uzyskać pyszne i miękkie kotlety należy smażyć je na roztopionym smalcu. Smażenie powinno być krótkie, ale dokładne.
Wiesz już jak przyrządzić mięciutkie kotlety schabowe na obiad. To danie jest jednym z najpopularniejszych w polskiej kuchni, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie je przygotować. Kotlety można podać z gotowanymi ziemniakami lub puree, a także z surówką.