Jak zrobić kopytka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tradycyjne poznańskie kopytka lub kluski szagówki z gwary poznańskiej to propozycja obiadowa, która na pewno Cię nasyci i doda energii na długie godziny. Wbrew pozorom ciasto na kopytka nie jest trudne w wykonaniu, a kluski są smaczne. Potrawa jest łatwa i szybka w przygotowaniu, poradzi sobie z nią nawet osoba, dopiero zaczynając swoją przygodę w kuchni.
Jest to świetne danie z ziemniaków ugotowanych, gdy zostanie Ci nadmiar po obiedzie, nie wyrzucaj ich. Jeszcze się przydadzą. Zamiast je wyrzucać, przygotuj kopytka lub szare kluski również z mojego przepisu.
Ziemniaki wbrew pozorom to nie są tylko niepotrzebne kalorie na talerzu. Jakiś czas temu zyskały złą sławę, ale nadszedł czas aby je odczarować. Są one niskokaloryczne i łatwostrawne, zawierają witaminę C, potas i wapń, dodatkowo są powszechnie dostępne i tanie. Ich kaloryczność zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania i obróbki termicznej. Te gotowane na parze będą dietetyczne lub jak niektórzy mówią fit. Te, które pokroimy w słupki i usmażymy jako frytki na głębokim tłuszczu, będą już charakteryzowały się większą kalorycznością, aczkolwiek zostajemy przy naszych gotowanych ziemniakach.
Pomimo tego, że ziemniaki polecane są na diecie lekkostrawnej i charakteryzują się niską kalorycznością w 100 g, warto pamiętać, że nie każdy powinien po nie sięgać w dowolnych ilościach.
Mam tutaj na myśli wszystkie osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czyli z insulinoopornością czy już rozwiniętą cukrzycą typu 2. W diecie cukrzycowej zaleca się spożywanie głównie produktów o niskim indeksie glikemicznym, a ziemniaki mają ten indeks bardzo wysoki, bo, aż 95.
Dla jednych będą nie wskazane, a dla drugich bardzo dobre np. dla dzieci, które uwielbiają ziemniaki gotowane w szybkowarze w postaci delikatnego i kremowego puree. W moim przepisie użyłam mąkę pszenną, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Zatem, jak zrobić kopytka?
- Kilogram ziemniaków obierz ze skóry i ugotuj w wodzie przez 25 minut.
- Poduś ziemniaki, dodaj szczyptę soli i odstaw do ostygnięcia.
- Dodaj szklankę mąki i wbij jajko.
- Wymieszaj całość i zagnieć ciasto.
- Uformuj rulon i odcinaj kawałki 2-3 cm.
- Ugotuj kluski w wodzie.
Kluski ziemniaczane gotujemy zaledwie kilka minut, do momentu, aż same wypłyną na wierzch wody, po tym czasie nasze najlepsze kopytka są pyszne i dobre na obiad.
Mój sprawdzony przepis na kopytka idealnie sprawdzi się na posiłek dla całej rodziny. Przygotuj je i przekonaj się, że są najlepsze.