Jak zrobić kluski lane? Co jeszcze warto wiedzieć?
Lane kluski świetnie nadają się do rosołu zamiast makaronu. Rosół z kluskami z lanego ciasta to stary sposób na pyszny i sycący bulion. Lane ciasto jest bardzo delikatne i z powodzeniem zastępuje makaron. Jednak to nie jedyna możliwość ich wykorzystanie. Świetnie sprawdzają się:
- w zupach,
- w sosach,
- na mleku.
Ta ostatnia opcja na pewno znana jest wszystkim przedszkolakom, to bowiem niezwykle popularne danie śniadaniowe w tej placówce. Nic dziwnego lane kluski są bardzo delikatne i lekkostrawne. Dzieci bardzo je lubią ze względu na fakturę i naprawdę pyszny smak. Choć zwykle kojarzą się z czystym bulionem, równie dobrze sprawdzają się w pomidorowej. Zastąpią też grzanki, czy groszek ptysiowy, w zupach kremowych, które jednak nie są zbyt gęste.
Lane kluski to doskonały dodatek do zup. Jednak jak zrobić kluski lane w domu? Oto prosty przepis:
- Przygotuj wszystkie potrzebne składniki:
- jajka 2 szt,
- mąkę pszenną 50 g,
- Najpierw przygotuj lane ciasto. Do miski wsyp mąkę i dodaj jajka i wymieszaj za pomocą łyżki, blendera lub miksera na idealnie gładkie ciasto. Ciasto na kluski lane powinno być bardzo gęste, ale również niezwykle kremowe.
- W garnku zagotuj wodę, mleko lub bulion.
- Do gotującej się wody (lub innego płynu) powoli wlewaj ciasto, cienką strużką. Najlepiej ciasto przełożyć do specjalnego rękawa cukierniczego lub do woreczka do mrożenia, w którym na jednym końcu, robi się dziurkę.
- Klusek nie mieszaj od razu po dodaniu do wody. Pozwól im lekko napęcznieć. Po ok. 2 minutach będą gotowe.
Jeśli gotujesz kluski na wodzie, pamiętaj o posoleniu jej. Wtedy całość będzie bardziej smaczna. Przy gotowaniu na wodzie kluseczki najlepiej wybierać z wody przy pomocy łyżki cedzakowej. Dzięki temu można to zrobić łatwo. W przypadku gotowania klusek w wodzie lub bulionie najlepiej nabierać je razem z płynną częścią.
Czy da się przygotować lane kluski bez jajka? Wiele osób zastanawia się, czy to jest możliwe, gdyż część małych dzieci reaguje alergicznie na dodatek jajka w kluskach. Wydaje się też niemożliwe, by stworzyć kluski o odpowiedniej fakturze i dobrej konsystencji bez dodatku jajek. Jednak da się to zrobić! W takim wypadku należy połączyć tylko mąkę z wodą. Mąkę bardzo dokładnie mieszamy z wodą, wody nie dajemy dużo, masa powinna być dość gęsta, mniej więcej o konsystencji gęstej śmietany. Najlepiej wsypać do miski mąkę i dodawać po łyżce wody, cały czas mieszając. Gdy konsystencja będzie już odpowiednia, należy postępować tak jak w przypadku tradycyjnych klusek.
Nieco ciężej może być w przypadku lanych klusek bezglutenowych. Jednak da się zrobić kluski lane bezglutenowe. By stworzyć odpowiednią bazę do nich wystarczy wymieszać w równych proporcjach mąkę ziemniaczaną i ryżową. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. W tym wypadku również należy użyć jajka. Pozostałe kroki powinny przebiegać tak, jak w przypadku tradycyjnych klusek.
Przepis na kluski lane to doskonała alternatywa dla innych dodatków, których zwykle używa się do zup. Te domowe kluseczki są szybkie i łatwe, dzięki czemu nie trzeba spędzić przy ich robieniu mnóstwa czasu w kuchni. Najlepsze kluski są z delikatnej mąki pszennej.