Jak zrobić kiełbasę w słoikach?

Jak zrobić kiełbasę w słoikach
Jak zrobić kiełbasę w słoikach
ikona podziel się
Opublikowano: 19.04.2023 r., 20:04 | Autor: Magda Panek
  1. Na początek przygotuj:
  2. kg łopatki wieprzowej,
  3. ,5 kg boczku surowego bez kości,
  4. niepełną szklankę zimnej wody,
  5. płaską łyżeczkę soli,
  6. łyżki majeranku,
  7. płaską łyżeczkę pieprzu mielonego,
  8. ząbków czosnku,
  9. liście laurowe,
  10. płaską łyżkę papryki słodkiej lub wędzonej,
  11. płaską łyżeczkę cukru.
  12. Mięso umyj, pokrój na mniejsze kawałki i zmiel w maszynce o grubych oczkach.
  13. Mięso mielone wymieszaj dokładnie, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, majeranek, sól, cukier, paprykę oraz pieprz.
  14. Mięso wyrabiaj przez chwilę i stopniowo dodawaj do niego wodę.
  15. Do wyparzonych słoików włóż pół liścia laurowego i napełnij słoiki masą mięsną, dokładnie ubijając masę przy pomocy łyżki.
  16. Słoiki zakręć.
  17. Dno dużego garnka wyłóż ściereczką i wstaw słoiki tak, aby nie stykały się.
  18. Następnie do garnka wlej wodę.
  19. Wodę wolno podgrzewaj, a słoiki gotuj przez około 2 godziny od momentu zagotowania.

10 Po tym czasie wyłącz palnik pod garnkiem i pozostaw w nim słoiki do wystygnięcia.

Jak zrobić kiełbasę w słoikach? Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiełbasa to wyrób, który przygotowywany jest z mięsa mielonego lub podrobów wymieszanych z dodatkami (przyprawami lub ziołami), masa kiełbasy umieszczana jest w osłonce i wędzona. Kiełbasy możemy podzielić na trwałe, półtrwałe oraz nietrwałe - podział ten uwzględnia zawartość wody w gotowym wyrobie. Dobrą alternatywą dla kiełbas wędzonych jest kiełbasa w słoiku. W dalszej części dowiesz się, jak się robi kiełbasę w słoiku. Najlepszą kiełbasę przygotujesz samodzielnie w domu. Kiełbasy chętnie wykorzystywane są w kuchni jako dodatek do wielu dań lub jako dodatek na kanapki. Sprawdzony przepis na kiełbasę słoikową jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Kiełbasę w słoiku można przechowywać dość długo (w lodówce nawet do 3 tygodni, natomiast jeśli poddasz kiełbasę procesowi tyndalizacji, możesz przechowywać ją nawet do kilku miesięcy).

A więc jak zrobić kiełbasę w słoikach? Na początek przygotuj 1 kg łopatki wieprzowej, 0,5kg boczku surowego bez kości, niepełną szklankę zimnej wody, płaską łyżeczkę soli, 2 łyżki majeranku, płaską łyżeczkę pieprzu mielonego, 5 ząbków czosnku, 2 liście laurowe, płaską łyżkę papryki słodkiej lub wędzonej oraz płaską łyżeczkę cukru. Mięso umyj, pokrój na mniejsze kawałki i zmiel w maszynce o grubych oczkach. Mięso mielone wymieszaj dokładnie, dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, majeranek, sól, cukier, paprykę oraz pieprz. Mięso wyrabiaj przez chwilę i stopniowo dodawaj do niego wodę. Mięso wyrabiaj do momentu, aż wchłonie całą wodę. Do wyparzonych słoików włóż pół liścia laurowego i napełnij słoiki masą mięsną, dokładnie ubijając masę przy pomocy łyżki. Słoiki zakręć. Dno dużego garnka wyłóż ściereczką i wstaw słoiki tak, aby nie stykały się. Następnie do garnka wlej wodę tak, aby nakrętki słoików były nad poziomem wody. Wodę wolno podgrzewaj, a słoiki gotuj przez około 2 godziny, od momentu zagotowania (woda ma delikatnie gotować się). Po tym czasie wyłącz palnik pod garnkiem i pozostaw w nim słoiki do wystygnięcia. Tak przygotowane mięso w słoikach możesz przechowywać w lodowce do 2 tygodni.

Abe przedłużyć trwałość kiełbasy w słoikach proces pasteryzacji powtórz po dobie. Słoiki gotuj jednak tylko przez 20-30 minut (nie 2 godziny jak poprzednio) i pozostaw je do wystudzenia. W kolejnym dniu również gotuj słoiki przez 20-30 minut i pozostaw do wystudzenia. Tak przygotowaną kiełbasę w słoikach możesz przechowywać nawet kilka miesięcy. Warto jednak sprawdzić, czy wszystkie przykrywki w słoikach są wklęsłe (jeśli nie, takie mięso przeznacz do szybszego spożycia).

Podsumowując: wiesz już, jak domowym sposobem przygotować samemu swojską kiełbasę. Sprawdzony przepis warto wykorzystać do samodzielnego przygotowania wędlin w domu. Przepis na kiełbasę w słoiku jest stosunkowo prosty i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Tradycyjna, domowa kiełbasa w słoiku świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek - warto podać ją na pieczywie pełnoziarnistym z dodatkiem świeżych, sezonowych warzyw lub ich przetworów (np. z ogórkami kiszonymi).

Zobacz pytania podobne do jak zrobić kiełbasę w słoikach?

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto