Jak zrobić kiełbasę do wędzenia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiełbasa gości na polskich stołach już od dawna. Pyszna, swojska kiełbasa pojawi się już nie tylko w święta, ale również tak po prostu. To dlatego, że ciężko jest sobie odmówić jej pysznego smaku i niezwykłego aromatu. Kiełbasy cechują się też wysoką zawartością sodu, który jest niekorzystny dla osób z chorobami układu krwionośnego. Jednocześnie kiełbasy to źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Są też bogate w witaminy z grupy B oraz fosfor, żelazo i cynk.
Wędzenie kiełbasy to ostatni etap jej tworzenia, by jednak była na niego gotowa należy odpowiednio ją przygotować. A więc jak zrobić kiełbasę do wędzenia samemu?
- Przygotuj wszystkie składniki:
- kg mięsa wieprzowego w zależności od preferencji.
- g soli do peklowania,
- jelita wieprzowe,
- ulubione zioła i przyprawy.
- Mięso zmiel bardzo drobno.
- Mięso przypraw ulubionymi przyprawami, solą peklującą i odrobiną wody. Całość należy dobrze ze sobą wymieszać, by powstała masa o konsystencji plasteliny.
- Następnie należy przygotować jelita wieprzowe. Odpowiednio je umyć i namoczyć.
- Kiełbasę należy przełożyć do przygotowanych jelit, najlepiej za pomocą specjalnej nadziewarki do kiełbas.
- Następnie można przenieść ją do wędzarni.
Jak wędzić kiełbasę? Cały proces można podzielić na 3 etapy:
- suszenie - 45-50 stopni przez 30 min z otwartą klapą,
- wędzenie - 55-60 stopni przez około 1,5 godziny,
- pieczenie - 80-90 stopni przez około 25 minut lub do momentu 70 stopni wewnątrz kiełbasy.
Choć zwykle przygotowuje się kiełbasę z mięsa wieprzowego - jest najtańsze, a przy tym odpowiednio tłuste i smaczne, to jednak sprawdza się do tego również inne mięso. Do wyrobu kiełbas sprawdzi się też:
- Drób,
- Wołowina,
- Baranina,
- Dziczyzna,
Nic nie stoi na przeszkodzie, by mięso razem łączyć. Niezwykle często w kiełbasach z dziczyzną można znaleźć również kawałki mięsa wieprzowego.
Do kiełbasy dobrze jest dobierać mięso zarówno suche, jak i te nieco tłustsze. Dobrze jest nie przesadzać z tłustymi kawałkami, które choć smaczne, nie są zbyt zdrowe. Jednak dobra kiełbasa nie może obyć się bez dodatku tłuszczu. To dlatego, że jest on nośnikiem smaku, bez jego choćby minimalnej ilości wyrób nie będzie smaczny.
Dlaczego domowa kiełbasa jest lepsza? Nie ma co ukrywać, domowe wyroby są znacznie smaczniejsze niż te dostępne w sklepie. To dlatego, że mamy szansę doprawić je tak, jak lubimy. Mamy też pełną kontrolę nad tym co znajdzie się w wyrobie. Nie tylko mięso, ale również ilość soli zostaje pod naszą kontrolą. Dzięki czemu kiełbasa nie będzie aż tak słona. Jak wiadomo, nadmiar soli, tak samo, jak przetworzonego mięsa nie wpływa korzystnie na zdrowie. Dlatego, choć domowa kiełbasa jest zdrowsza, to jednak wciąż nie powinna pojawiać się w menu zbyt często.
By zrobić domową i smaczną kiełbasę wcale nie potrzeba specjalnych umiejętności, jednak przyda się sporo cierpliwości. Nie można zaprzeczyć, że robienie kiełbasy w domu jest dość czasochłonne. Przepis na domową kiełbasę pozwala przygotować najlepszą kiełbasę wieprzową. Jest tak dobra, że ciężko jest przejść obok niej obojętnie.